Bez kategorii

Jak niszczyć dokumenty?

Każdy z nas przyzwyczajony jest do tego, że dokumenty, które się otrzymuje lub też te, które samodzielnie się generuje, należy przechowywać. Przychodzi jednak taka chwila, gdy dane dokumenty nie są już potrzebne, bo np. minął określony prawnie okres ich przechowywania i należy w takim wypadku je zniszczyć. W jaki jednak sposób przeprowadzić niszczenie dokumentów?

Jak można zniszczyć dokumenty?

Niszczenie dokumentów to proces, który polega na ich rozdrobnieniu do takiej postaci, aby stały się one nieczytelne i nie dało się z nich odczytać żadnych poufnych danych. Jak się jednak okazuje, nie warto do tego celu stosować ręcznego niszczenia dokumentów w postaci ich rwania, ponieważ jest to bardzo nieefektywne. Po pierwsze można w ten sposób pozostawić duże fragmenty z wrażliwymi informacjami. Po drugie i najważniejsze, po kilku dokumentach nie będzie się miało siły na jeszcze dziesiątki, jeśli nie setki kolejnych. Z tego też powodu warto wyposażyć się po prostu w niszczarkę.

Drugim bardzo popularnym rozwiązaniem jest zlecenie niszczenia dokumentów zewnętrznej firmie. Po przekazaniu odpowiedniej porcji papierów firma ta przekazuje je do przemysłowej niszczarki, która w bardzo krótkim czasie zmienia je w nic nieznaczące skrawki papieru.

Samodzielne niszczenie dokumentów

Jeśli jednak nie ma się w pobliżu żadnych przedsiębiorstw, które zajmują się takimi usługami, ani też nie ma się możliwości zakupienia żadnej niszczarki, pozostają jeszcze dodatkowe metody domowe. Jakie to zatem są metody, które pozwalają zniszczyć dużą porcję dokumentów?Jednym z najprostszych, choć niekoniecznie ekologicznych rozwiązań, jest po prostu spalenie danej porcji papierów, przykładowo w kominku lub też używając ich jako podpałki do pieca. Innego typu bardzo ciekawym pomysłem jest użycie papierów do kompostownika.

Jak nie zatruwać środowiska?

Wiele osób zauważa, że rok do roku przybywa im kolejna porcja zdezaktualizowanych dokumentów, których już nie potrzebują i które wymagają zniszczenia. Osoby te zastanawiają się wtedy, jak można zredukować ilość zużywanego papieru, a tym samym wpłynąć pozytywnie na środowisko.Jak się okazuje, jest na to sposób, a mianowicie zdigitalizowanie czego tylko się da, jeśli chodzi o posiadane dokumenty. Jak się bowiem okazuje, ogromna ich cześć po prostu nie musi mieć postaci papierowej, a może być przechowywana w formie pliku komputerowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Kto może wystawić fakturę marżę?

Faktura marża to dokument, który może usprawnić prowadzenie biznesu. W rzeczywistości jednak korzystać może z niego tylko niewielka grupa przedsiębiorców, którzy spełniają określone kryteria. Co warto wiedzieć na ten temat?…
View Post