Bez kategorii

OFE: nie warto wybierać

Myślicie, że wybierając OFE podejmujecie decyzję życiowej wagi? Nie bądźcie naiwni. Wyliczenia pokazują, że różnica między najlepszym i najgorszym pozwoli wam kupić…

Przekonują wszyscy dookoła. Także media. Wybór OFE ma decydujące znaczenie dla wysokości przyszłej emerytury. Czyżby?

Spójrzmy na liczby. Z danych przygotowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że różnica między maksymalnym najlepszym, a najgorszym wynikiem kwartalnym OFE wynosi 11,1 proc. Fajnie? Fajnie.

Tyle, że w tym samym czasie najwyższa kwartalna stopa zwrotu indeksu WIG20 była wyższa od wyników najlepszego OFE o 10 pp. Co oznacza, że nic z tej informacji nie wynika. Lepiej spojrzeć na inny wskaźnik.

Średni kwartalny wynik polskich OFE to 2,22 proc. (czyli niecałe 9 proc. rocznie). Różnica między najlepszym, a najgorszym wynosi 0,28 pp (1,12 proc.). I to już jakiś konkret.

Tyle, że ciągle jeszcze nie wiemy, ile zyskamy wybierając ten czy inny fundusz. Żeby się o tym przekonać, przeprowadzimy prostą symulację.

Fundusz A osiąga wynik zbliżony do średniej wszystkich OFE (czyli 9 proc. w skali roku). Fundusz B jest tak dobry, jak najlepszy OFE na rynku (10,1 proc. rocznie). Dodamy jeszcze fundusz C, który w cudowny sposób pomnaża pieniądze swoich członków zarabiając 20 proc. w skali roku. Oszczędzamy przez czterdzieści lat. Efekty?

Zgromadzony w OFE kapitał

Na wykresie powyżej możecie zobaczyć różnicę w zgromadzonym przez poszczególne OFE kapitale. Dla Funduszy B i A to 425 zł, dla funduszu C i A – 4 250 zł. Co konkretnie z tego wynika?

Policzmy. Przeciętny mężczyzna osiągający wiek emerytalny (67) spędzi na emeryturze kolejnych 11 lat. Zakładając, że zakład emerytalny będzie waloryzował jego kapitał o stopę inflacji, różnica w wysokości otrzymywanej emerytury wyniesie albo 3,22 zł (B i A), albo 32 zł (C i A).

Słowem, wybierając OFE dziś możecie zadecydować o tym, czy będziecie mogli kupić sobie dwa dodatkowe egzemplarze Gazety Wyborczej miesięcznie po przejściu na emeryturze.

You May Also Like

Gadżety reklamowe dla firm

Gadżety reklamowe to dziś powszechny sposób promocji swojej firmy czy sprzedawanych produktów. Jednak w natłoku kampanii marketingowych, ulotek, różnego typu próbek, klient może się po prostu zgubić i nie zwracać…
View Post

Wybór biura rachunkowego

Przedsiębiorcy wchodzący na rynek często mają kłopot ze znalezieniem odpowiedniego biura rachunkowego. Wybór ten jest istotny, ponieważ prowadzenie księgowości to bardzo odpowiedzialna sprawa. Nie warto zlecać jej komukolwiek. Czym cechować…
View Post