Bez kategorii

Dokąd jeżdżą turyści z zagranicy?

Dlaczego turyści zagraniczni wybierają tylko niektóre regiony? Dokąd właściwie jeżdżą? Czy można to wyjaśnić w sposób racjonalny? Spróbujmy!

Trzy województwa zgarniają ponad połowę całego zagranicznego ruchu turystycznego w Polsce. Dobrze myślicie, to mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie. W sumie przyjechało do nich i skorzystało z zakwaterowania w hotelach lub pensjonatach ponad 2,2 mln gości z zagranicy.

Piękne i prawie nieznane za granicą, źródło: bieszczady.net.pl
  • Mazury kontra hałda

Pytanie, które nieuchronnie pojawia się w tym momencie brzmi – dlaczego ludzie wolą jeździć tam, a nie gdzie indziej? Czemu na przykład takie podkarpackie, z pięknymi Bieszczadami czy Przemyślem odwiedziło jedynie 68 tys. turystów z zagranicy?

Przyrost liczby zagranicznych turystów, źródło: na podst. GUS

Najprostsze wyjaśnienie – bo nie ma tam nic ciekawego do odwiedzenia. Czy rzeczywiście? Przecież Mazury, które leżą w warmińsko-mazurskim uznawane są za jeden z najciekawszych zakątków kraju. A jednak w województwie tym przenocowało jedynie 144 tys. osób z zagranicy. O 100 tys. mniej niż na Górnym Śląsku. Litości! Kto powie, że woli hałdy od jezior, temu powinno się natychmiastowo odebrać paszport!

  • Lista UNESCO jako pierwszy trop

Co nie zmienia faktu, że pewne przesłanki dotyczące tego, że ciekawe miejsca przyciągają ludzi istnieją. Weźmy listę UNESCO. W Polsce wpisano na nią 13 obiektów. Z tego pięć w Małopolsce, a dwa na Dolnym Śląsku. Szybka analiza pokazuje, że regiony, które miały na swoim terenie taki obiekt (uwaga – są wyjątki) były odwiedzane przez zagranicznych gości znacznie chętniej.

Tyle, że to zasługa wspomnianego wcześniej Krakowa. Wyeliminujcie go z gry, a zobaczycie, że zależność jest znacznie słabsza. Ogółem, jeśli uwzględnić Kraków obiekty z listy UNESCO pozwalają wyjaśnić aż 40 proc. ruchu turystycznego z zagranicy. Bez niego w 17 proc.

Tym niemniej istnieje. Niekoniecznie jednak oznacza to, że np. na Mazurach nie ma co oglądać. Chodzi raczej o to, że obiekty z listy UNESCO częściej pojawiają się w przewodnikach, a zatem częściej goszczą w wykazach miejsc wartych odwiedzenia tworzonych przez i na użytek turystów.

  • Dokąd można szybko dojechać?

Szukajcie więc dalej. Powiecie – żeby odwiedzić jakieś miejsce, trzeba najpierw tam dojechać. I będziecie mieli rację! Ludzie wybierają się na bliskie wycieczki ponieważ często jeżdżą z psami, kotami i innymi zwierzętami, których nie mogą zostawić w domu. Zabranie zwierzaka na wakacje wiążę się z kosztami, np dla psa konieczny jest zakup legowiska i karmy, warto jest też zakupić torbę podróżną lub klatkę, w której zwierzak będzie mógł przebywać dłuższy czas.

Te województwa, w których sieć dróg ekspresowych i autostrad jest najgęstsza, notują największą liczbę turystów (znowu – z wyjątkami). Dwa województwa, w których ani autostrad ani dróg ekspresowych nie ma (podkarpackie i lubelskie) znajdują się pod koniec listy najchętniej odwiedzanych przez turystów z zagranicy.

źródło: na podst. GUS

Warto dodać, że budowa nowych dróg może mieć pozytywny wpływ na liczbę odwiedzających region turystów z zagranicy. Przeciętnie nowa autostrada lub ekspresówka może odpowiadać za zwiększenie ruchu w 20 proc.

  • Powrót listy UNESCO

W tym miejscu można się zatrzymać i zapytać – a co, jeśli porównamy tylko tych trzynaście miejscowości z listy UNESCO i sprawdzimy, ilu turystów z zagranicy rzeczywiście je odwiedza i jak wygląda ich dostępność transportowa?

Po wyeliminowaniu wielkich miast, czyli Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Torunia okazuje się, że czas podróży ma znaczenie, jednak bardzo niewielkie. W praktyce – żadnego. Tyle, że badamy tylko ilość noclegów udzielonych turystom zagranicznym w powiecie, w którym znajduje się zabytek. W ten sposób tracimy tych, którzy nocują gdzie indziej, a miejsce z listy UNESCO przyjeżdżają odwiedzić na kilka godzin.

  • I co z tego, że turystów dużo?

Na koniec warto dodać, i tu być może się zdziwicie, że dochody województw w bardzo niewielkim stopniu zależą od tego, jak kształtuje się ruch turystyczny. Tam, gdzie zanotowano spadek liczby gości z zagranicy, wzrost dochodów należał do najwyższych.

You May Also Like

Apartamenty inwestycyjne nad morzem

Poranek przy kawie i morskiej bryzie, pieszczącej subtelnie Twoją twarz lub wieczór z widokiem na malowniczy zachód słońca, przy akompaniamencie dobiegającego z oddali krzyku mew. Majaczący na widnokręgu statek, kołyszący…
View Post

Czym są tak zwane uprawnienia Sep?

SEP – pod tym skrótem kryje się nic innego, jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja, która odpowiada za tworzenie kursów, do których może przystąpić praktycznie każdy, spełniając minimalne wymagania…
View Post

Kredyt na cztery kółka

Planujesz zakup samochodu, ale zastanawiasz się, ile kredytu możesz wziąć, aby nie obciążyć zbytnio domowego budżetu? Odpowiedź nie jest prosta, ale w tym artykule postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze aspekty,…
View Post