Bez kategorii

Dziennikarz śledczy- bardzo ryzykowna profesja

Dziennikarstwo to wbrew pozorom nie jest łatwy kawałek chleba. W tym zawodzie trzeba mieć lekkie pióro i wrodzoną odwagę, żeby poruszać tematy, o których inni boją się mówić. Czasem zdarza się, że za swoje wścibstwo ponosi surową karę.

Dziennikarz śledczy- artykuł jak napisać?

Dziennikarstwo śledcze nieco różni się od tego redakcyjnego. Ono jest bardziej oparte na dedukcji, odnalezionych poszlakach i zeznaniach naocznych świadków. Osoba, która się tym zajmuje, musi być po pierwsze nieustępliwa i twarda w dążeniu do prawdy, a po drugie odporna psychicznie, gdyż w tym fachu zdarzają się makabryczne zbrodnie, które niestety trzeba opisać ze szczegółami, a to nie jest bułka z masłem.

Śledczy artykuł jak pisać go poprawnie?

Po pierwsze trzeba zawrzeć w nim, gdzie doszło do zdarzenia, kto był jego uczestnikiem i przybliżony czas całego zajścia. Po drugie artykuły kryminalne muszą być opatrzone porządną dokumentacją, chodzi głównie o dużą ilość zdjęć z miejsca zbrodni. Poza tym powinien mieć chwytliwe tytuł i śródtytuły, które należy wyeksponować dużą czcionką, najlepiej koloru czerwonego.

Jak napisać artykuł śledczy, by trafił na pierwsze strony gazet.

Trzeba przede wszystkim opisać w nim jakąś sławną osobę lub grupę ludzi, która dopuściła się przestępstwa, najlepiej takiego, za które grozi długa odsiadka. To dziennikarz decyduje artykuł jak napisać i czy ma on być pikantny i dosadny. Każdy, kto siedzi w tym fachu trochę dłużej- wie, że artykuł śledczy musi być też poparty twardymi dowodami i nagraniami, by nie został zamieciony pod dywan. Dlatego też jego napisanie zajmuje zwykle więcej niż kilka dni.

Jak napisać artykuł śledczy, by był on wiarygodny?

Wystarczy przy jego tworzeniu współpracować z organami śledczymi. One przy odrobinie dobrej woli mogą podzielić się materiałami operacyjnymi, które mają. Po drugie trzeba odkryć w sobie detektywa. Śledczy artykuł jak pisać- wiadomo. Trzeba mieć oczy i uszy otwarte, a do tego być bacznym obserwatorem zachowań ludzkich. Z mimiki twarzy, gestów i nerwowych ruchów, można wyczytać, że dana osoba coś ukrywa. Wytrawny śledczy dziennikarz powinien dysponować też takimi narzędziami jak dyktafon czy cyfrowa kamera. Pomagają one uwiecznić czyny i słowa podejrzanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Ile nas kosztuje szkoła i dlaczego coraz mniej?

Tym razem Polityka. W artykule Martyny Bundy analizuje wzrost kosztów funkcjonowania szkolnictwa. Głównym gadżetem oskarżenia są dwie liczby: spadek liczby uczniów (o 28 proc.) i wzrost nakładów na oświatę (o…
View Post

Dobry pracownik to podstawa

Sytuacja na rynku pracy uległa zmianie. Pracownicy są bardzo cenni, dlatego pracodawcy dokładają wszelkich starań, by pozyskać najbardziej kompetentnych pracowników. Dlatego oferty pracy są wzbogacone o różne benefity.
View Post

Wolne do likwidacji!

Idziemy na całość! Postulujemy likwidację wolnych sobót, a także wszystkich świąt oprócz 3 maja oraz wprowadzenie 12 godzinnego dnia pracy. Nasz projekt przyniesie 57 proc. wzrost gospodarczy!
View Post

Jak drukować na tkaninie?

Jedna z technik nanoszenia kolorów między innymi na tkaniny idealnie nadaje się do trwałego barwienia materiałów. Co więcej, dzięki udoskonalonemu procesowi wydruk posiada szeroką paletę barw i fotograficzną jakość.
View Post