Bez kategorii

Za Tuska kupisz więcej benzyny niż za Kaczyńskiego

Kiedy Jarosław Kaczyński oddawał urząd premiera, za przeciętne wynagrodzenie można było kupić 674 litry benzyny. Teraz, u progu piątego roku rządów Donalda Tuska średnia płaca starczy na 682 litry. Przecież są podwyżki – jak to możliwe?

Ceny paliwa rosną? Rosną! I to szybko. A jednak jeśli wziąć pod uwagę wynagrodzenia, jest lepiej, niż było. Częściowo.

Zanim będzie wyjaśnienie, będzie zastrzeżenie. Wartości średnie mają to do siebie, że zawsze może się znaleźć ktoś, kto:

  • nie dostał podwyżki przez ostatnie dwa, trzy lata,
  • tankował po 5,99,
  • uważa, że to wszystko nie ma sensu.

Brak podwyżki to przykra sprawa. Podobnie, jak konieczność drogiego tankowania. Jednak analizując rzeczywistość w nieco szerszej perspektywie, trzeba brać patrzeć na wartości zagregowane. A te są, jakie są.

Najlepiej w 2009 roku

Chociaż ceny paliwa dawno już przekroczyły pięć złotych za litr, to jednak ciągle za przeciętną pensję kupić można więcej niż w przeszłości. Owszem, w porównaniu z poprzednimi trzema laty nie jest dobrze. Ale lepiej niż było pięć czy sześć lat temu. Dobrze widać to na wykresie:

Ile benzyny za średnią pensję (na podst. GUS, e-petrol.pl)

Zwrócicie uwagę, że przecież nie każdy zarabia średnią krajową. Więcej, dwóch na trzech Polaków zarabia mniej.

Rzeczywiście, tak jest. Jeśli jednak porównamy wyniki dla pensji minimalnej, okaże się, że nawet najgorzej wynagradzani mogą kupić więcej benzyny niż pięć czy sześć lat temu. Choć mniej, niż w rekordowym 2009 roku:

Ile benzyny za minimum (na podst. GUS)

Możecie też zauważyć, że w różnych regionach ceny są różne. I chociaż GUS nie publikuje dokładnych danych, warto rzucić okiem na zmianę w ilości paliwa, jakie można było zakupić w 2002 i w 2011 roku za średnią i minimalną pensję krajową:

Ilość benzyny w stos. do 2002 r., niebieski średnia, zielony minimum (GUS, e-petrol.pl)

O ile przeciętnie zarabiający Polak rzeczywiście jest nieco w plecy, to ten, kto dostaje minimum krajowe, ciągle jeszcze może kupić więcej benzyny niż wcześniej. Co nie znaczy, zgodnie z początkowym zastrzeżeniem, że dotyczy to każdego.

You May Also Like

Czystość na zewnątrz

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważne jest utrzymanie czystości na terenach zewnętrznych? Niezależnie od tego, czy chodzi o podwórko domowe, przestrzeń wokół biura czy miejskie parki, sprzątanie terenów zewnętrznych ma…
View Post

Zamieszczanie darmowych ogłoszeń o pracę

Obecnie w większości przypadków zamieszczenie ogłoszenia o pracę kosztuje. Można zauważyć, że opłata wiąże się z promocją anonsu, ale często jest też rodzajem weryfikacji. Pracodawcy, którzy są gotowi ponieść opłatę,…
View Post

Przyszłość rozszerzonej rzeczywistości

Wygoda, którą zapewniło nam wprowadzenie augmented reality software jest nieoceniona. Kiedy jedziesz samochodem do pracy, zostajesz poinformowany o warunkach drogowych i ostrzega przed ewentualnymi zagrożeniami. Potrzebujesz zaplanować dzień. Masz okulary,…
View Post