Bez kategorii

Czym są tak zwane uprawnienia Sep?

SEP – pod tym skrótem kryje się nic innego, jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja, która odpowiada za tworzenie kursów, do których może przystąpić praktycznie każdy, spełniając minimalne wymagania (wiek 18 lat). Po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu otrzymuje się uprawnienia Sep. Dlaczego są one tak ważne?

Uprawnienia sepowskie

Na początek należy wiedzieć, że dzielą się one na trzy główne kategorie: G1, G2 i G3. Dzięki nim można całkowicie legalnie wykonywać zawód elektryka, energetyka lub pracować w branży gazowniczej. I obsługiwać oraz nadzorować bardziej skomplikowane maszyny i mocniejszą aparaturę.

Co ważne, takie kwalifikacje pozwalają na zdobycie lepiej płatnej pracy w renomowanych firmach. Ich właściciele patrzą się na potencjalnego pracownika pod kątem tego, czy posiada on udokumentowane uprawnienia Sep (odpowiednie umiejętności).

Kurs Sep

Co zrobić, aby zdobyć kwalifikacje? Trzeba zapisać się na bardzo krótki kurs Sep (trwający kilka godzin). Poznana na nim wiedza umożliwi późniejsze zdanie państwowego egzaminu, o którym więcej opowiemy poniżej. Wracając natomiast do samego szkolenia, to dostęp do niego jest łatwy.

Wystarczy wejść na stron internetową Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Tam można przeczytać dużo informacji na temat kursów Sep, które są organizowane na terenie całej Polski, także w mniejszych miastach. To nie wszystko. Dobrą wiadomością jest to, że odbywają się one w formie online!

Egzamin – co trzeba o nim wiedzieć?

Jeśli chodzi o wspomniany test, to, aby do niego przystąpić, najpierw trzeba złożyć wniosek, a później uiścić ustaloną wypłatę. Osoba będąca na stanowisku przewodniczącego komisji ma za zadanie wskazać członków, którzy wejdą w skład zespołu przeprowadzającego ustny egzamin

Co ciekawe, nie wystawiana jest żadna szkolna ocena. Wynik może być albo tylko pozytywny, albo negatywny. Jeśli na zadane pytania odpowie się bez problemu, to w przeciągu 14 dni zostanie wręczone świadectwo kwalifikacyjne (certyfikat lub inaczej dyplom). Kiedy się jednak nie zda, to nie ma co panikować. Po kolejnej opłacie, dostanie się drugą szansę.

Należy jeszcze nadmienić, że sam koszt egzaminu i wydanie dyplomu to 260 zł (oczywiście brutto). Natomiast cena kursu zależy od samej liczby uczestników. Najlepiej więc, jeśli w jednym czasie będzie przeszkolonych co najmniej kilku pracowników danego przedsiębiorstwa. To korzystniejsze rozwiązanie dla każdego pracodawcy.

Na koniec warto dodać, że tak otrzymane uprawnienia sep mają ważność przez okres 5 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czy warto wynająć samochód dostawczy?

Wielu przedsiębiorcom zdarza się potrzeba posiadania dodatkowego auta. Niejednokrotnie dotyczy to samochodów dostawczych, gotowych do wykorzystania w każdej chwili. Gdy zdarza się to sporadycznie, lub taka potrzeba związana jest z…
View Post

Zawodowy petsitter

Właściciele psów wiedzą, że opieka nad pupilem to nie tylko przyjemność, ale też obowiązek. W przypadku wyjazdu na kilka dni może pojawić się problem związany z karmieniem psa i wyprowadzaniem…
View Post