Bez kategorii

Reprywatyzacja w skali

Za sprawą kilku publikacji rozgorzała na nowo dyskusja o reprywatyzacji i zwrotach nieruchomości. Pytanie, jaka jest skala tego problemu?

Najczęściej mówi się o Warszawie. Z kilku powodów. Po pierwsze, tam przejęcie nieruchomości daje najwięcej korzyści. Po drugie, budynków i mieszkań do odzyskania jest tam najwięcej. Po trzecie wreszcie, odsetek oddanych nieruchomości jest tam największy.

Odsetek oddawanych mieszkań w stosunku do zasobów gminy

Czy niecały jeden procent mieszkań znajdujących się w zasobach gminy to dużo? W przeliczeniu na sztuki to niespełna tysiąc mieszkań o łącznej powierzchni 42,6 tys. m2. Warto jednak dodać, że Warszawa jest wśród tych miast i regionów, w których reprywatyzacja bardzo w ostatnich latach przyspieszyła.

Nieruchomości oddane w por. z 2005 r.

Jak widać, w porównaniu z 2005 rokiem osobom posiadającym akt własności sprzed lat zwrócono tam o 480 proc. więcej mieszkań. Rekordzistą jest podregion suwalski, gdzie przyrost jest wręcz stachanowski.

Zwrot mienia tym, którzy stracili je w przeszłości może budzić kontrowersje, jednak w wielu przypadkach jest po prostu wynikiem stosowania prawa. Tracą na tym dotychczasowi mieszkańcy oddawanych budynków. Czynsze, które muszą płacić idą w górę, często muszą szukać nowych mieszkań. Pytanie, ile gminy musiałyby wydać, gdyby chciały wybudować im mieszkania komunalne?

Teoretyczne koszty budowy mieszkań dla lokatorów

Kwoty za rok 2009 są zaskakująco niewielkie (obiektywnie). W skali całego kraju trzeba by niespełna 400 mln zł (na podstawie wskaźnika średniej kupna m2 wg GUS). W praktyce byłoby to znacznie mniej, ponieważ koszt budowy nie jest równy kosztowi zakupu mieszkania. Gminy dysponują też własnymi gruntami itd.

Najwięcej wydałaby Warszawa – 163 mln zł. W niektórych gminach koszty byłyby niewielkie. Przykładowo, w powiecie częstochowskim 202 tys. zł.

Czy to znaczy, że problem jest niewielki? Ocena jest subiektywna. Dla tych, którzy mieszkają w odzyskiwanych nieruchomościach na pewno ma znaczenie kluczowe. Z punktu widzenia państwa można go jednak rozwiązać za niewielkie pieniądze.

You May Also Like

OFE: nie warto wybierać

Myślicie, że wybierając OFE podejmujecie decyzję życiowej wagi? Nie bądźcie naiwni. Wyliczenia pokazują, że różnica między najlepszym i najgorszym pozwoli wam kupić…
View Post

Zastosowanie kartonów

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się Hurtownia kartonów. Produkty w opakowaniach kartonowych od dawna są dostępne na polskim rynku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w kartony tekturowe…
View Post

Szkolenie okresowe dla pracodawców

Dyrektor szkoły, właściciel zakładu produkcyjnego, kierownik wydziału organizacyjnego oraz wszyscy inni, którzy zatrudniają lub kierują określoną grupą pracowników, muszą obligatoryjnie przejść szkolenie BHP dla osób kierujących pracownikami. Jest to określone…
View Post

Lokale do wynajęcia – pomoc pośrednika

Osoby szukające idealnego lokalu do swoich potrzeb, często korzystają z profesjonalnego pośrednika, który krok po kroku przeprowadzi ich przez całą procedurę. Jest to wygodne, praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo…
View Post