Bez kategorii

Na czym polega nadruk sublimacyjny?

Rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące odwzorowywania różnych grafik, obrazów, wzorów na różnych materiałach sprawiają, że z roku na rok przybywa nowych technik nadruku, a technologia wciąż jest udoskonalana i poprawiana, tak aby nadruki były jeszcze bardziej trwałe oraz odporne na warunki atmosferyczne oraz zmywanie czy pranie.

Na czym polega nadruk sublimacyjny?

Jedną z najnowszych metod druku jest nadruk sublimacyjny. Co ma wspólnego ze sobą sublimacja druk i wielobarwny efekt końcowy? Otóż nadruk ten oparty jest na zjawisku sublimacji, czyli przejścia określonej substancji ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy (pomijając fazę stanu ciekłego). W normalnych, optymalnych warunkach materiały nie ulegają takiej przemianie, ale przy zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia czy temperatury jest taka możliwość. Przy druku sublimacyjnym należy wystrzegać się stanu ciekłego, gdyż zniweczy on efekt końcowy. Dzięki zjawisku sublimacji określone barwniki przyjmują od razu stan gazowy (w ściśle określonych warunkach) i wnikają w materiał podstawowy. Wzór do nadruku sublimacyjnego przygotowywany jest na specjalnym papierze transferowym, a następnie przy pomocy prasy przenoszony jest na właściwe podłoże, np. na bluzę wykonaną z poliestru. Poprzez bardzo wysoką temperaturę i odpowiednie ciśnienie wytwarzane przez prasę transferową tusz przenika w głąb tkaniny.

Jakość nadruków sublimacyjnych

Efektem końcowym są wielokolorowe nadruki w jakości fotograficznej, odporne na pranie, ścieranie czy zmywanie, a także na działanie słońca, deszczu, śniegu, wody czy wiatru. Technika nadruków sublimacyjnych stosowana jest na tkaninach różnego rodzaju i gramatury, ceramice, metalu, a nawet drewnie.

To, co wyróżnia druk sublimacyjny, to jego trwałość. Poprzez wniknięcie w strukturę materiału (tkaniny, drewna, ceramiki) mamy gwarancję, że druk sublimacyjny nie odklei się, nie zetrze i nie skruszy. Tkaniny z powodzeniem można prać i czyścić bez ryzyka zniszczenia czy uszkodzenia wzoru. Nadruki sublimacyjne najchętniej wykorzystywane są w produkcji banerów, flag reklamowych czy odzieży reklamowej i roboczej. Co ważne, zastosowane do druków sublimacyjnych barwniki są bezpieczne dla skóry, więc nie ma żadnego ryzyka podrażnień czy alergii.

Nadruk sublimacyjny to stosunkowo nowa metoda, która już ma spore grono zwolenników, zwłaszcza wśród tych, którzy cenią sobie precyzję i jakość wykonania. Sublimacja druk i prasa transferowa to niezawodne połączenie dające efekty, o których jeszcze do niedawna można było tylko pomarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Reklamowe upominki

Coraz więcej firm inwestuje w reklamę. W związku z dużą konkurencją na rynku, wielu przedsiębiorców stara się wykorzystać narzędzia reklamowe w celu pozyskania nowych klientów oraz w celu utrzymania dobrych…
View Post

Skarby Warszawy

Warszawa to miasto o bogatej historii, które przyciąga nie tylko turystów, ale i pasjonatów numizmatyki. W sercu Polski znajduje się wiele sklepów numizmatycznych, które są prawdziwymi kopalniami wiedzy i skarbów…
View Post

Najczęściej popełniane błędy w CV

Podczas pisania CV wielu kandydatów popełnia sporo błędów. Część z nich jest oczywista i łatwo zauważalna, jednak niektóre z nich można w bardzo łatwy sposób przeoczyć, ponieważ są bardzo subtelne…
View Post