Bez kategorii

Co powinien zawierać wniosek o upadłość konsumencką?

O bankructwach dużych firm zawsze mówi się dużo i głośno. Jednak równie wiele osób pracujących na etacie zmaga się z długami przekraczającymi ich możliwości zarobkowe. Przyczyn takich problemów zapewne jest tyle ilu ludzi borykających się z zadłużeniem. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje wyjście z tej sytuacji.

Upadłość konsumencka

Każdy konsument posiada przywilej, który polega na możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy oraz nie rozumie jak przebiega cały proces. Tymczasem ostatni rok był bardzo trudny dla gospodarki z powodu pandemii koronawirusa. Nie dziwi zatem fakt, że w ostatnim czasie odnotowuje się rekordową ilość zgłoszonych wniosków o upadłość konsumencką.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Konieczny jest odpowiedni formularz, który bez trudu można znaleźć w sieci, choćby na stronach rządowych. Poprawnie wypełniony wniosek należy złożyć w wydziale sądu gospodarczego zajmującego się upadłościami, czyli sądzie upadłościowym. Opłata za złożenie wniosku wynosi jedynie 30 PLN, a nawet jeżeli dłużnik nie posiada majątku to koszty całego postępowania mogą zostać pokryte przez Skarb Państwa.

Niezbędne informacje we wniosku o upadłość konsumencką

Wniosek o upadłość konsumencką koniecznie musi zawierać kompletny wykaz majątku dłużnika. Wszystkie nieruchomości, mieszkania, działki należy uwzględnić. Ponadto posiadane samochody czy wyposażenie mieszkania jak np. telewizor czy lodówka są składnikami majątku. Kolejną ważną informacją, którą musi zawierać tego typu wniosek jest spis wierzycieli. Istotne w tym punkcie jest, aby pamiętać, że jeżeli niektóre z posiadanych wierzytelności jest spornych to koniecznie należy to we wniosku odnotować.

Jak uzasadnić wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek koniecznie musi zostać rzetelnie uzasadniony. W przeciwnym wypadku sąd może go odrzucić.

Uzasadnienie powinno wyjaśniać sytuację majtkową konsumenta w chwili zaciągania zobowiązań oraz tłumaczyć dlaczego spłata jest obecnie niemożliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Budowa komputera jednoukładowego

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się komputer jednoukładowy. Jest to wydajne urządzenie, które jednocześnie można dostać w dosyć przystępnej cenie.
View Post

Sprawdzone autokary na sprzedaż

Autokary od wielu lat wykorzystywane są w Polsce. Dzięki nim można transportować wiele osób. Warto wiedzieć, jakie powinny mieć wyposażenie, żeby zapewniały wygodę oraz bezpieczeństwo.
View Post

Wykorzystanie pojemników z tworzywa

Pojemniki transportowe są powszechnie stosowane w branży logistycznej. Obecne metody produkcyjne pozwalają na ich tworzenie bardzo niskimi kosztami. Wpływa na to materiał, który jest wykorzystywany do produkcji. Jest to tworzywo…
View Post

Europa na wyciągnięcie ręki

Dostarczanie przesyłek wiąże się z wzięciem na siebie ogromnej odpowiedzialności. To także pasja, która sprawia, że paczki do Irlandii, jak i do Polski dostarczane są zawsze na czas. Przekonaj się…
View Post