Bez kategorii

Co powinien zawierać wniosek o upadłość konsumencką?

O bankructwach dużych firm zawsze mówi się dużo i głośno. Jednak równie wiele osób pracujących na etacie zmaga się z długami przekraczającymi ich możliwości zarobkowe. Przyczyn takich problemów zapewne jest tyle ilu ludzi borykających się z zadłużeniem. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje wyjście z tej sytuacji.

Upadłość konsumencka

Każdy konsument posiada przywilej, który polega na możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy oraz nie rozumie jak przebiega cały proces. Tymczasem ostatni rok był bardzo trudny dla gospodarki z powodu pandemii koronawirusa. Nie dziwi zatem fakt, że w ostatnim czasie odnotowuje się rekordową ilość zgłoszonych wniosków o upadłość konsumencką.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Konieczny jest odpowiedni formularz, który bez trudu można znaleźć w sieci, choćby na stronach rządowych. Poprawnie wypełniony wniosek należy złożyć w wydziale sądu gospodarczego zajmującego się upadłościami, czyli sądzie upadłościowym. Opłata za złożenie wniosku wynosi jedynie 30 PLN, a nawet jeżeli dłużnik nie posiada majątku to koszty całego postępowania mogą zostać pokryte przez Skarb Państwa.

Niezbędne informacje we wniosku o upadłość konsumencką

Wniosek o upadłość konsumencką koniecznie musi zawierać kompletny wykaz majątku dłużnika. Wszystkie nieruchomości, mieszkania, działki należy uwzględnić. Ponadto posiadane samochody czy wyposażenie mieszkania jak np. telewizor czy lodówka są składnikami majątku. Kolejną ważną informacją, którą musi zawierać tego typu wniosek jest spis wierzycieli. Istotne w tym punkcie jest, aby pamiętać, że jeżeli niektóre z posiadanych wierzytelności jest spornych to koniecznie należy to we wniosku odnotować.

Jak uzasadnić wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek koniecznie musi zostać rzetelnie uzasadniony. W przeciwnym wypadku sąd może go odrzucić.

Uzasadnienie powinno wyjaśniać sytuację majtkową konsumenta w chwili zaciągania zobowiązań oraz tłumaczyć dlaczego spłata jest obecnie niemożliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Sztucer – strzał w dziesiątkę

Pasjonuje Cię strzelectwo i jesteś częstym gościem na strzelnicy czy polowaniach koła łowieckiego? Może dopiero zaczynasz przygodę z bronią i chcesz wejść w świat karabinu i śrutu? Ten artykuł jest…
View Post

Jak wybrać dobry program do księgowania dokumentów?

Wystawianie dokumentów sprzedażowych często uważane jest przez przedsiębiorców za zło konieczne. W pospiechu wkradają się błędy, które trzeba korygować. Niewielu jest przedsiębiorców, którzy chętnie zajmują się księgowością swojej firmy. Można…
View Post

Jak usprawnić pracę magazynu?

Praca magazynu to skomplikowany system, który do właściwego działania potrzebuje nie tylko sprawnego zarządzania, ale również przemyślanych rozwiązań. Istotna jest tu przede wszystkim koordynacja pracy związanej z dostawami, kompletowaniem zamówień…
View Post