Bez kategorii

Błędnie wystawiona faktura

Każda firma wystawia faktury na swoje usługi i towary, jak również je przyjmuje za zakupione produkty dla firmy. Faktura jest bardzo ważnym dokumentem, bo zawiera dane produktu, datę jego zakupu, dane odbiorcy i wystawcy itp. Jednak w każdej fakturze może się zdarzyć błąd, nawet najdrobniejszy może spowodować liczne problemy, na przykład dodatkowe koszty.

Jak poprawić fakturę?

Faktury są wystawiane przez zwykłych ludzi, nie ma się więc czemu dziwić, że mogą się w nich zdarzyć błędy i nieścisłości. Niestety niepoprawnie wystawiona faktura z błędami, może powodować naliczenie dodatkowych kosztów podatkowych i nie tylko. Dlatego każdą otrzymaną fakturę należy dokładnie sprawdzić.

Jeśli okaże się, że ma ona w sobie błędy, należy je w takiej sytuacji poprawić. W zależności od tego, czego tyczą się te błędy, wystawić należy albo notę korygującą albo fakturę korygującą.

Nota korygująca

Notę korygującą wystawia się w określonych przypadkach przez prawo. Można ją wystawić jeśli w dokumencie jest błąd tyczący się adresu nabywcy bądź wystawcy faktury, został źle wpisany NIP firmy, podano złą datę wystawienia faktury lub terminu jej płatności i jeśli podano zły numer rejestracyjny w przypadku zakupu auta.

Jeśli zaś chodzi o fakturę korygującą to ją z kolei wystawia się jeśli w fakturze są błędy rachunkowe, gdy podano błędną kwotę upustu lub zniżki, kiedy uchybienie dotyczy jednostki miary i ilości dostarczanych produktów lub tyczy się zwrotu towaru lub jego wymiany.

Kto wystawia notę korygującą?

Nota korygująca może zostać wystawiona tylko i wyłącznie przez nabywcę. To on sporządza taki dokument w dwóch egzemplarzach i wysyła ją do wystawcy, by ten ją jak najszybciej podpisał. Przepisy prawa nie regulują sposobu w jaki dokument ma być dostarczony wystawcy, można więc taką notę wysłać pocztą tradycyjną, kurierem lub pocztą email.

Notę korygującą można wystawić odręcznie albo za pomocą specjalnego programu do faktur. Takie programy są bardzo intuicyjne, bez problemu generują odpowiedni dokument. Wystawienie faktury nic nie kosztuje, nic też nie kosztuje jej poprawka. Przed wysłaniem noty korygującej również należy ją starannie sprawdzić, by uniknąć ryzyka kolejnego wystawiania takiej noty.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Odbiór odpadów innych niż komunalne

Lipiec 2013 roku oznaczał koniec pewnej epoki. Od początku tego miesiąca właściciele nieruchomości zamieszkałych zostali zwolnienie z obowiązku podpisywania umów na wywóz odpadów ze swoich posesji. W zamian za to…
View Post

Polski adwokat we Włoszech

Prawo włoskie jest powszechnie uważane za prostsze i bardziej przyjazne niż polskie, mimo tego, pomoc adwokata może przydać się w wielu sytuacjach i niekiedy jest to wprost wymuszone przez prawo,…
View Post

Zarządzanie dużą firmą

Czym większa firma, tym więcej pracowników w niej pracuje. Duże firmy są symbolem sukcesu zawodowego, a mnogość pracowników zapewnia jeszcze lepszy rozwój firmy. Jednak zarządzanie licznymi zasobami ludzkimi jest trudne…
View Post

Jak wybrać idealne meble do domowego biura?

Posiadanie domowego gabinetu, lub przynajmniej niewielkiej części biurowej we własnym mieszkaniu staje się coraz bardziej popularne. Kluczową kwestią jest dobór nie tylko ładnych, ale i funkcjonalnych mebli do takiej przestrzeni.…
View Post