Bez kategorii

Ile nas kosztuje szkoła i dlaczego coraz mniej?

Tym razem Polityka. W artykule Martyny Bundy analizuje wzrost kosztów funkcjonowania szkolnictwa. Głównym gadżetem oskarżenia są dwie liczby: spadek liczby uczniów (o 28 proc.) i wzrost nakładów na oświatę (o 40 proc.).

Jeżeli chodzi o meritum, to głównym postulatem tekstu jest likwidacja karty nauczyciela. Nie będziemy zajmować się tym tematem ponieważ nie jesteśmy ekspertami w edukacji. Zajmiemy się dwoma wartościami, które redaktor Bunda podaje na samym początku tekstu.

Dokładnie, w tym zdaniu:

„Jak to się dzieje, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba uczniów w szkołach spadła z ponad 7 mln do ponad 5 mln, liczba pracujących z nimi nauczycieli prawie się nie zmieniła, wydatki na edukację wzrosły o 40 proc.”?

Od razu przechodzimy do wyliczeń. Załóżmy, że badany okres obejmuje lata 2001-2011. W tym czasie inflacja wyniosła 35 proc. Nakłady na edukację wzrosły więc realnie o 5 proc.

Koszty edukacji, liczba uczniów, inflacja

Na tym jednak nie koniec. W latach 2002-2011 polski pkb zwiększył się o ponad 80 proc. Oznacza to, że w stosunku do wartości wytworzonych u nas towarów i usług nakłady na edukację zmalały. I to o znacznie więcej niż liczba uczniów.

Koszty edukacji i pkb

Szkoda, że tak renomowany tygodnik, jak Polityka posiłkuje się danymi bez weryfikacji ich rzeczywistego znaczenia. Być może wyjaśnieniem jest to, że wiele z tez artykułu pochodzi z raportu niesławnego Forum Obywatelskiego Rozwoju, które znane jest z dość dowolnego podejścia do danych.

You May Also Like

Sztuka tworzenia CV

Stworzenie jasnego i czytelnego cv nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Wystarczy podejść do tego z rozsądkiem, szczerością i rzetelnością. Jak napisać cv? O jakich zasadach pamiętać w tym przypadku?
View Post

Młodzi na fali – projekt Karnet15+

Wykluczenie społeczne jest zjawiskiem niezwykle wielowymiarowy, to swoista marginalizacja jednostki, w praktyce oznacza bowiem niemożność uczestnictwa w życiu społecznym, tym samym we wszystkich sferach życia społecznego, obejmując zarówno kwestie kulturalne,…
View Post

Skąd czerpać wiedzę o marketingu?

Stale rozwijająca się technologia sprawia, że marketing otrzymuje do dyspozycji mnóstwo nowych narzędzi, pozwalających mu na skuteczne realizowanie swoich zadań. Dzięki temu każdy, kto chce budować silną markę i dobrze…
View Post

Szkolenia dla elektryków – wymagania

Szkolenia dla elektryków ułatwiają podejście do egzaminu państwowego, który potwierdza uprawnienia elektryczne. Uprawnienia dla elektryków pozwalają na eksploatację urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych do 1 kV i powyżej 1 kV.
View Post