Bez kategorii

Zalety druku cyfrowego

Za sprawą nieustannego rozwoju technologicznego, możliwości nanoszenia obrazu na podłoże drukowe są obecnie bardzo wysokie. Firmy z branży poligraficznej coraz częściej posiadają w swojej ofercie usługę wykonania druku cyfrowego, która jest wyjątkowo opłacalna w przypadku wielu projektów. Jakie zalety ma ta technologia?

Wysoka jakość i szybkość

W porównaniu z wydrukami uzyskiwanymi z typowej drukarki lub plotera, jakość osiągana za sprawą druku cyfrowego jest znacznie wyższa. Pod wieloma względami nie odbiega od offsetu, dzięki czemu stanowi wyjątkowo korzystne rozwiązanie w przypadku projektów wymagających nanoszenia obrazów o dużej szczegółowości.

Zlecenia na wydruki w technologii cyfrowej mogą być realizowane praktycznie od ręki, ponieważ faza przygotowawcza trwa wyjątkowo krótko. Nie bez znaczenia pozostaje większa prędkość druku, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych drukarek. Maszyny pracujące w technice elektrofotograficznej mogą przygotować nawet 200 stron A4 na minutę.

Uniwersalność i oszczędność

Druk cyfrowy może być na nanoszony na różnych podłożach w szerokim przedziale gramatur, dzięki czemu jest wyjątkowo uniwersalny. Obraz da się personalizować, np. nadając odbitkom indywidualny numer seryjny. W przeciwieństwie do offsetu, zmiana tonerów jest szybka i bardzo prosta.

Formy drukowanej nie trzeba przygotowywać, co obniża koszty druku w przypadku niedużych nakładów. Czas uzyskania pierwszej odbitki jest bardzo krótki – w praktyce staje się ona odbitką nakładową, na podstawie której wykonywane są kolejne. Między zleceniami nie ma przestojów, a ich archiwizacja i ponowny wydruk projektu nie stanowi żadnego problemu.

Łatwa obróbka i zarządzanie kolorem

Druk cyfrowy pozwala na pełne i łatwe zarządzanie kolorem, a także skalowanie obrazu. Możliwości cyfrowej obróbki są praktycznie nieograniczone, dzięki czemu technologia ta cieszy się obecnie ogromną popularnością.

Nie bez znaczenia pozostaje możliwość stosowania różnych modelów barwnych, w tym CMYK oraz systemów własnych producentów poszczególnych urządzeń. W ten sposób zyskać można znacznie wierniejsze odwzorowanie kolorów na gotowym wydruku, co jest bardzo istotną kwestią w przypadku projektów wymagających bardzo dokładnego odzwierciedlenia palety barwowej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Dlaczego warto zdobyć uprawnienia gazowe?

Nie wszyscy zdają sobie jeszcze sprawę, że serwisant pieców gazowych jest niezwykle perspektywicznym, a także opłacalnym zawodem. Dobrym przykładem jest fakt, że w województwie śląskim w ostatnich latach odnotowywany jest…
View Post

Sprzedaż mieszkania, a notariusz

Sprzedaż mieszkania to ważne wydarzenie w naszym życiu. Wiąże się ona z dużą rewolucją dla wszystkich członków rodziny. Pamiętajmy jednak, że znalezienie odpowiedniego nabywcy to dopiero początek naszej drogi. Zbycie…
View Post