Manometry do gazu to urządzenia służące do pomiaru ciśnienia gazu w różnego rodzaju instalacjach. Są niezbędnym sprzętem w wielu branżach, jak choćby w serwisach, warsztatach itd. Często używane są także w domach prywatnych. Na rynku istnieje wiele rodzajów manometrów. Jak wybrać ten najlepszy dla siebie? Co zrobić, gdy odmówi on posłuszeństwa?
Manometry mechaniczne sprężynowe
Najczęściej wykorzystywane są manometry sprężynowe. Nazywają się tak, gdyż wykorzystuje się w nich sprężyste elementy. Pod wpływem ciśnienia odkształcają się one, jednocześnie przesuwając wskazówkę ciśnieniomierza. Pokazują w ten sposób na podziałce aktualną wartość ciśnienia. Istnieją również manometry do gazu z wbudowanymi elementami elektrycznymi, które mogą przesyłać odczytane wartości. W przypadku awarii nadal można je odczytać bezpośrednio na wskaźniku, co jest niewątpliwą zaletą.
Manometry przeponowe
Manometry przeponowe, czy inaczej nazywane membranowymi, jak ich nazwa wskazuje, posiadają specjalne membrany. Mocuje się je i rozciąga na korpusie obudowy ciśnieniomierza. Odkształcona membrana (podobnie jak w przypadku urządzeń sprężynowych) przesuwa wskazówki wskaźnika. Ten rodzaj najlepiej sprawdzi się do pomiarów ciśnień niskich (do 40 barów). Są one dość wrażliwe, przez co wykrywają nawet najmniejsze zmiany ciśnienia gazu. Są one także niezwykle odporne na wstrząsy, korozje czy płyny chemiczne.
Na czym polega wzorcowanie manometrów do gazu?
Czasem zdarza się jednak, że manometry odmówią posłuszeństwa. Jak je sprawdzić i serwisować? Do tego służy tzw. wzorcowanie, inaczej nazwane kalibracją. Jest to zbiór czynności, które mają na celu sprawdzenie poprawności wartości mierzonych przez wskaźniki. W konkretnych warunkach porównuje się sprawdzany ciśnieniomierz z drugim, wzorcowym.
Wzorcowanie powinno wykonywać się zawsze wtedy, gdy zachodzi podejrzenie uszkodzenia ciśnieniomierza. Konieczne jest również kalibrowanie urządzeń profilaktycznie w przypadkach, gdy używanie manometrów może mieć wpływ na zdrowie i życie ludzkie. Należy podkreślić, iż nie wolno wykonywać tej czynności samodzielnie, na własną rękę. Zajmują się tym specjalne akredytowane laboratoria pomiarowe, którym należy zawsze powierzać wzorcowanie.