Bez kategorii

Systemy SCADA a szkolenia, czyli interfejs webowy w praktyce

Sposób zaawansowania systemów SCADA sprawia, że jego wdrożenie w „życie” przedsiębiorstwa, staje się często prawdziwym wyzwaniem. Oczywista jest zatem konieczność przeprowadzenia stosownych szkoleń, których organizacja leży w kompetencjach komórek zarządczych wprowadzających SCADĘ do przedsiębiorstwa.

Technik osobą pożądaną

Problem polega na tym, że zaangażowanie w proces szkoleniowy techników i automatyków, jest – z punktu widzenia przedsiębiorcy – niezwykle wymagające. Konieczność zabezpieczenia etatów, utrzymanie stabilności pracy w firmie, a także zapewnienie ciągłości produkcyjnej, to trudności, które trudno rozwiązać w przypadku masowych szkoleń.

Problem ten nasila się, jeśli wdrażanie w system SCADA odbywa się na dużych odległościach. Najgorsze, co może spotkać przedsiębiorcę, to konieczność oddelegowania większości techników na szkolenie do innego miasta, a nawet… kraju. W tej sytuacji, jedynym rozwiązaniem pozostaje szkolenie online.

WebSCADA a praktyczna nauka zawodu

Dlaczego oddelegowanie pracowników przed komputery jest tak korzystne? Ponieważ taką formę szkolenia można przeprowadzić wszędzie, to jest również w czasie pracy. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, dużo lepszym rozwiązaniem jest poświęcenie dwóch, trzech godzin dziennie na szkolenie, niż zaangażowanie techników w wielodniowy projekt.

Jest to możliwe głównie dlatego, że system SCADA posiada (zwłaszcza w swej nowej odsłonie) specjalną funkcję, umożliwiającą sterowanie za pomocą protokołu internetowego. W praktyce takie rozwiązanie polega na zdalnym szkoleniu pracowników, w trakcie którego można nawet – po wcześniejszym uzgodnieniu – przejąć kontrolę nad komputerem osoby szkolonej.

Elastyczność w działaniu

Co ciekawe, taka forma szkolenia w ramach funkcjonowania systemów SCADA jest niezwykle obiecująca. Wystarczą drobne przeróbki interfejsu, by móc w ten sposób efektywnie realizować szkolenia, rozmowy z pracownikami, a nawet przeprowadzać egzaminy! Poza tym nie ulega wątpliwości, że jest to rozwiązanie optymalne również i dla samych pracowników.

Podsumowując, system SCADA w odmianie internetowej (webowej), posiada olbrzymi potencjał szkoleniowy. Warto z niego skorzystać, gdyż obecna sytuacja na rynku pracy nie jest zbyt korzystna dla pracodawcy, który zazwyczaj nie może uzyskać dostępu do odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czym jest konfekcjonowanie produktów?

Konfekcjonowanie towaru to po prostu przepakowywanie, ale bez zmiany fizycznych cech danego artykułu. Produkty muszą się dobrze prezentować pod względem wizualnym, żeby klienci byli zadowoleni. Kluczowe jest pierwsze wrażenie i…
View Post

Krótka historia uchwytów magnetycznych

Odkrycie magnesu, podobnie jak wielu innych wynalazków przypisują sobie Chińczycy. Wzmianki o magnetycznych właściwościach minerałów pochodzą nie tylko z tego azjatyckiego kraju, ale także ze starożytnej Grecji. Przyjrzyjmy się jak…
View Post

Eko-dom marzeń

Zastanawiasz się nad budową własnego domu, który będzie nie tylko piękny i funkcjonalny, ale również przyjazny dla środowiska i Twojego portfela? Projekty domów energooszczędnych to odpowiedź na rosnące potrzeby świadomych…
View Post

Konfekcja produktów

Handel przez internet staje się dość popularną usługą, która wymaga konfekcjonowanie towarów. Konfekcja towarów pozwala sprzedawcom na zaoszczędzenie czasu oraz sił, ponieważ prace te przeważnie zlecane są firmie zewnętrznej.
View Post

Angielski – język coraz mniej obcy

Językiem angielskim posługuje się na świecie według różnych szacunków od 1,4 do 1,8 miliarda ludzi. Zastanawianie się, po co uczyć się najpopularniejszego języka na świecie jest dzisiaj bezzasadne.
View Post