Bez kategorii

Odbiór odpadów innych niż komunalne

Lipiec 2013 roku oznaczał koniec pewnej epoki. Od początku tego miesiąca właściciele nieruchomości zamieszkałych zostali zwolnienie z obowiązku podpisywania umów na wywóz odpadów ze swoich posesji. W zamian za to całością procesu związanego z zabieraniem odpadów zarządza każda gmina, która ma obowiązek zorganizowania na swoim terenie systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Drożej niż wcześniej

Choć system taki funkcjonuje już przeszło sześć lat to nadal wywołuje spore kontrowersje. Okazuje się bowiem, że odgórna organizacji całości procesu niesie za sobą większe konsekwencje finansowe niż samodzielne podpisanie umowy na wywóz odpadów. Jest po prostu drożej – mówiąc wprost. Gminy kalkulując bowiem wysokość stawki za odbiór odpadów od mieszkańców zobowiązane są bowiem wliczyć do niej zarówno koszt odbioru i transportu odpadów, jak i ich utylizacji na wysypisku, a także wszelkie koszty administracyjne, jakie się z tym wiążą.

Firmy, takie jak opisana pod adresem https://forestodpady.pl świadczą więc tego typu usługi za kwoty niższe, niż wynikałoby to z przyjętej stawki. Mieszkańcy nie do końca mogą to zrozumieć, ale obowiązujące prawo nie pozostawia tutaj żadnych złudzeń – gminy mają prawo, a nawet obowiązek tak robić, w przeciwnym razie narażają się bowiem na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Firmy pozostawione same sobie

Choć system był zapowiadany jako powszechnie obowiązujący, to od momentu jego wprowadzenia nie zostały nim obligatoryjnie objęty firmy. Co prawda gminy mogą to zrobić dobrowolnie, jednakże mało która z nich zdecydowała się na taki krok. Firmy muszą więc korzystać z indywidualnych rozwiązań, takich jak chociażby opisane na stronie https://forestodpady.pl.

Co więcej w sytuacji tej napotyka się także i na inne absurdy. Okazuje się bowiem, że firma prowadzona przez osobę fizyczną w jej domu także musi posiadać odrębną umowę na odbiór odpadów. Właściciel takiej firmy nie ma możliwości wyrzucania odpadów firmowych razem z odpadami domowymi, bowiem naraża się na postępowanie administracyjne ze strony gminy, które może się zakończyć wymierzeniem grzywny,

Odpady mają różną postać

Oczywiście wśród odpadów powstających w firmach mogą znajdować się najróżniejsze ich formy. Krotki rzut oka na stronę internetową https://forestodpady.pl pozwala nieco rozeznać się w tej sytuacji. Firmy mogą bowiem wytwarzać zarówno odpady stanowiące makulaturę, takie jak chociażby stare dokumenty, jak i odpady problemowe.

Do tej drugiej grupy zalicza się chociażby odpady medyczne i odpady poprzemysłowe. W ich przypadku zwykła umowa na odbiór odpadów to za mało i trzeba sięgnąć po rozwiązania dedykowane specjalnie dla firm, które z takimi odpadami mają do czynienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Nowoczesny biurowiec

Pandemia zmieniła losy świata. Pracownicy, którzy do tej pory codziennie jeździli do biura, dzisiaj najczęściej wykonują swoją pracę w zaciszu domowym. Niektórym osobom łatwiej się zmotywować, inni mają z tym…
View Post

Przyszłość rozszerzonej rzeczywistości

Wygoda, którą zapewniło nam wprowadzenie augmented reality software jest nieoceniona. Kiedy jedziesz samochodem do pracy, zostajesz poinformowany o warunkach drogowych i ostrzega przed ewentualnymi zagrożeniami. Potrzebujesz zaplanować dzień. Masz okulary,…
View Post