Bez kategorii

Specjalistyczne urządzenia z igłami pomiarowymi

Urządzenia pomiarowe, które można zaprogramować i skonfigurować składają się z wielu czujników i elementów testowych. Jednym z takich elementów, który bezpośrednio mierzy, konkretną wartość fizyczną w badanym urządzeniu lub ciele stałym jest igła pomiarowa. Dowiedz się, jakie są rodzaje igieł i przy jakich pomiarach sprawdzą się najlepiej.

Czym są igły pomiarowe?

Igły pomiarowe to precyzyjne sondy wyposażone w element sprężynujący, dzięki któremu zwiększa się siła jej docisku do badanego elementu lub ciała stałego. Dzięki temu pomiar przeprowadzany przez igły jest dokładniejszy.

Sondy pomiarowe mają za zadanie stworzenie krótkotrwałego i stabilnego styku z elementami badanego obwodu. Są elementem typowo eksploatacyjnym, który zużywa się w naturalny sposób w czasie użytkowania.

W jakich urządzeniach znajdują się igły pomiarowe?

Igły do pomiarów znajdują zastosowanie w wielu przyrządach pomiarowych. Począwszy od uniwersalnego multimetru, a kończąc na skomplikowanym oscyloskopie. Igły wykorzystuje się także w motoryzacji jako mierniki napięcia oraz w inspekcjach budowlanych jako urządzenie do pomiaru izolacji elektrycznych poprzez jej nakłuwanie.

Świetnie sprawdza się w czasie pomiarów elementów SMD, jak również w czasie lutowania powierzchniowego SMD. Igłę do wykonywania pomiarów należy dobrać pod względem badanego punktu oraz konieczności przebijania się przez warstwę zlutowaną lub pozostałościami po topnikach.

Zastosowanie i rodzaje igieł pomiarowych

Bardzo ważne jest, aby kształt głowicy igły był odpowiednio dobrany do badanej powierzchni lub ciała stałego. Dostępne w sprzedaży są zestawy igieł lub szpilek pomiarowych, najczęściej pakowane po 5 sztuk. Są przykręcane do sondy lub ich gniazda przy pomocy gwintu. Igły są wykonane z metalu. Po zużyciu i stępieniu końcówki igły można z powodzeniem naostrzyć przy pomocy pilnika do metalu.

Najliczniej występujące w sprzedaży igły to igły uniwersalne. Szpilki z tej grupy mają najszerszą ofertę końcówek. Jednym z bardziej popularnych modeli igły to EPA-2. Wytrzymuje do 2 mln testów, przy możliwości przewodzenia prądu do wartości 5 amperów i rezystancji wewnętrznej o wartości 35 omów. Dla lepszego zabezpieczenia przed czynnikami korozyjnymi, końcówki igieł są pokryte złotem lub niklem.

Igły pomiarowe dostępne są w ofercie Pascal s.c..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like