Bez kategorii

Nota korygująca

Firma świadcząca usługi po wykonanym zadaniu jest zobowiązana do wystawienia faktury, która będzie dokumentować wykonanie zadania. Tak samo dzieje się w przypadku sprzedaży towaru przez dane przedsiębiorstwo. Jest to bardzo prosty schemat wykonywany każdego dnia w wielu firmach, natomiast problem pojawia się, gdy w fakturze pojawi się jakiekolwiek błędy. Co w takim przypadku należy zrobić?

Błąd w fakturze

Błąd w fakturze może dotyczyć ceny towaru lub usługi, rabatu. Niejednokrotnie towar wraca do przedsiębiorcy z powodu reklamacji, w takiej sytuacji również faktura staje się nieaktualna. Na szczęście wszystkie niepoprawne informacje można szybko skorygować za pomocą noty korygującej lub faktury korygującej.

Wyróżnia się te dwa dokumenty, ponieważ każdy z nich może korygować inne informacje.

Nota korygująca – co to?

Jest to jedyna poprawna forma dokumentu, którą wystawia się w przypadku błędów pojawiających się na fakturze. Wystawiana jest przez podmiot, który otrzymał pierwotny dokument lub przez firmę sporządzającą błędną fakturę. Ważną informacją w przypadku tego dokumentu jest fakt, że noty korygującej się nie księguje.

Błędy, które można korygować to:

* data wystawienia faktury
* data sprzedaży
* data płatności
* numer faktury
* nazwa usługi lub sprzedawanego towaru
* dane obu stron transakcji
* dodatkowe zwroty na fakturze takie jak „mechanizm podzielnej płatności”, „odwrotne obciążenie.Aby taka nota była formalnie ważna musi zostać zaakceptowana przez sprzedawcę, a więc podmiot, który wystawił fakturę. Żadna ustawa nie precyzuje dokładnie, w jaki sposób można potwierdzić akceptację, dlatego przyjmuje się, że można to zrobić mailowo lub podpisać dokument i odesłać go pocztą.

Informacje zawarte w nocie

Wszystkie informacje, które powinny znajdować się w powyższym dokumencie wymienione są w Ustawie o podatku od towarów i usług. Wyróżnia się wśród nich:
* tytuł – „Nota Korygująca”
* numer dokumentu oraz datę jego wystawienia
* nazwę przedsiębiorstwa, które popełniło błąd lub imię i nazwisko wystawcy faktury, adres oraz NIP
* wszystkie informacje zawarte w poprawnej fakturze, a więc numer faktury, datę jej wystawienia, wszystkie strony transakcji oraz nazwę towaru, którego dotyczy błędny dokument oraz jego ilość
* błędną treść oraz nowe, poprawne informacje.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Kancelaria adwokacka w Katowicach

Jeżeli mamy problem prawny, nie wiemy jak poradzić sobie z rozwiązaniem danej sprawy, to warto skontaktować się z adwokatem, który po rozmowie z nami i analizie przyniesionych przez nas dokumentów,…
View Post

Eko-dom marzeń

Zastanawiasz się nad budową własnego domu, który będzie nie tylko piękny i funkcjonalny, ale również przyjazny dla środowiska i Twojego portfela? Projekty domów energooszczędnych to odpowiedź na rosnące potrzeby świadomych…
View Post

Czy opakowania biodegradowalne są praktyczne?

Opakowania ekologiczne cieszą się rosnącą popularnością. Często są wybierane ze względu ma modę, ale nie tylko. Trzeba też pamiętać, że w niektórych wypadkach stosowanie ich jest wymagane przepisami obowiązującego prawa.…
View Post