Bez kategorii

Ile nas kosztuje szkoła i dlaczego coraz mniej?

Tym razem Polityka. W artykule Martyny Bundy analizuje wzrost kosztów funkcjonowania szkolnictwa. Głównym gadżetem oskarżenia są dwie liczby: spadek liczby uczniów (o 28 proc.) i wzrost nakładów na oświatę (o 40 proc.).

Jeżeli chodzi o meritum, to głównym postulatem tekstu jest likwidacja karty nauczyciela. Nie będziemy zajmować się tym tematem ponieważ nie jesteśmy ekspertami w edukacji. Zajmiemy się dwoma wartościami, które redaktor Bunda podaje na samym początku tekstu.

Dokładnie, w tym zdaniu:

„Jak to się dzieje, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba uczniów w szkołach spadła z ponad 7 mln do ponad 5 mln, liczba pracujących z nimi nauczycieli prawie się nie zmieniła, wydatki na edukację wzrosły o 40 proc.”?

Od razu przechodzimy do wyliczeń. Załóżmy, że badany okres obejmuje lata 2001-2011. W tym czasie inflacja wyniosła 35 proc. Nakłady na edukację wzrosły więc realnie o 5 proc.

Koszty edukacji, liczba uczniów, inflacja

Na tym jednak nie koniec. W latach 2002-2011 polski pkb zwiększył się o ponad 80 proc. Oznacza to, że w stosunku do wartości wytworzonych u nas towarów i usług nakłady na edukację zmalały. I to o znacznie więcej niż liczba uczniów.

Koszty edukacji i pkb

Szkoda, że tak renomowany tygodnik, jak Polityka posiłkuje się danymi bez weryfikacji ich rzeczywistego znaczenia. Być może wyjaśnieniem jest to, że wiele z tez artykułu pochodzi z raportu niesławnego Forum Obywatelskiego Rozwoju, które znane jest z dość dowolnego podejścia do danych.

You May Also Like

Dobry pracownik to podstawa

Sytuacja na rynku pracy uległa zmianie. Pracownicy są bardzo cenni, dlatego pracodawcy dokładają wszelkich starań, by pozyskać najbardziej kompetentnych pracowników. Dlatego oferty pracy są wzbogacone o różne benefity.
View Post

Polski prawnik we Włoszech

Wzmożony przepływ ludności w ramach Unii Europejskiej sprawia, że coraz większa liczba polskich obywateli musi uczestniczyć w postępowaniach sądowych w innych państwach. W takich wypadkach dobrze jest skorzystać z pomocy…
View Post

Jak drukować na tkaninie?

Jedna z technik nanoszenia kolorów między innymi na tkaniny idealnie nadaje się do trwałego barwienia materiałów. Co więcej, dzięki udoskonalonemu procesowi wydruk posiada szeroką paletę barw i fotograficzną jakość.
View Post