Bez kategorii

Ile nas kosztuje szkoła i dlaczego coraz mniej?

Tym razem Polityka. W artykule Martyny Bundy analizuje wzrost kosztów funkcjonowania szkolnictwa. Głównym gadżetem oskarżenia są dwie liczby: spadek liczby uczniów (o 28 proc.) i wzrost nakładów na oświatę (o 40 proc.).

Jeżeli chodzi o meritum, to głównym postulatem tekstu jest likwidacja karty nauczyciela. Nie będziemy zajmować się tym tematem ponieważ nie jesteśmy ekspertami w edukacji. Zajmiemy się dwoma wartościami, które redaktor Bunda podaje na samym początku tekstu.

Dokładnie, w tym zdaniu:

„Jak to się dzieje, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba uczniów w szkołach spadła z ponad 7 mln do ponad 5 mln, liczba pracujących z nimi nauczycieli prawie się nie zmieniła, wydatki na edukację wzrosły o 40 proc.”?

Od razu przechodzimy do wyliczeń. Załóżmy, że badany okres obejmuje lata 2001-2011. W tym czasie inflacja wyniosła 35 proc. Nakłady na edukację wzrosły więc realnie o 5 proc.

Koszty edukacji, liczba uczniów, inflacja

Na tym jednak nie koniec. W latach 2002-2011 polski pkb zwiększył się o ponad 80 proc. Oznacza to, że w stosunku do wartości wytworzonych u nas towarów i usług nakłady na edukację zmalały. I to o znacznie więcej niż liczba uczniów.

Koszty edukacji i pkb

Szkoda, że tak renomowany tygodnik, jak Polityka posiłkuje się danymi bez weryfikacji ich rzeczywistego znaczenia. Być może wyjaśnieniem jest to, że wiele z tez artykułu pochodzi z raportu niesławnego Forum Obywatelskiego Rozwoju, które znane jest z dość dowolnego podejścia do danych.

You May Also Like

Bo w saunie fajnie jest…

Wydaje się, że Polacy nie docenili jeszcze w wystarczającym stopniu korzyści wynikających z regularnego przebywania w saunie. Tymczasem inne nacje już od dawna wiedzą, że sauna to zdrowie! Oczywiście, jak…
View Post

Jak zadbać o relacje z klientem?

Podstawą istnienia każdej firmy są jej klienci. Dobre relacje z kontrahentami to sposób na osiągnięcie sukcesu i sprawne funkcjonowanie. Co wpływa na dobre stosunki z klientami, i jak o nie…
View Post

Różnorodność materiałów opakowaniowych

Materiały opakowaniowe są bardzo zróżnicowane, właściwie ich przykłady nie mają w ogóle żadnych granic. W tego typie ofercie są pudełka, koperty, papier, folie ochronne, kartony, materiały wypełniające, torby, torebki i…
View Post

Optymalizacja kosztów konfekcjonowania

Procesy związane z przepływem towarów w przedsiębiorstwie produkcyjnym, handlowym i dystrybucyjnym są bardzo ważne, a ich usprawnienie często może zostać potraktowane jako kluczowa kwestia rozwoju firmy. Nie wszystkie firmy posiadają…
View Post