Bez kategorii

Facebook – czyli usuwamy wirusy

Jak usunąć wirusa z fb? Co zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo swojego konta na najbardziej popularnym portalu społecznościowym? Nie klikaj – czyli Facebook i wirusy.

Facebook – portal dający wiele możliwości

Od kiedy Facebook na dobre zagościł na urządzeniach mobilnych ludzi na całym świecie, nie ma rzeczy niemożliwych. Dzięki Facebookowi można prowadzić konwersacje na maksymalne odległości – i to bez wychodzenia z domu, i bez większych opłat (jedynie za usługę Internetu). Można prowadzić firmę, reklamować się, poszerzać horyzonty. Niestety, jak w każdej dziedzinie – tam, gdzie są plusy, znajdzie się mnóstwo minusów. Na Facebooku jednym z najpoważniejszych są oczywiście wirusy. Wirusy rozsyłane na potęgę – wszędzie i zewsząd. Niby nie ma na to rady – ale czy na pewno?

Nie klikaj – czyli Facebook i wirusy

Ostatnimi czasy największą plagą są rozsyłane linki przez własnych znajomych. Oczywiście linki rozsyłane są automatycznie i często osoby, które rzekomo je wysłały, nie są tego świadome. Jak to możliwe? W bardzo prosty sposób – albo same nieumyślnie kliknęły w obcy link i aktywowały wirusa, albo świadomie zainstalowały jakiś plik, który zawierał błędy i wirusy. Dokładniej chodzi tutaj o to, że klikając w nieznany link na Facebooku i na przykład pobierając jakąś aplikacje (może to być również jakaś gra) w tle uruchamia się pobieranie danych kontaktowych z danego konta. Następnie dane te są przetwarzane i do poszczególnych osób, kolejno wysyłane są wiadomości tekstowe. Jakie? Bardzo różne i niestety często mocno „życiowe”. Przykładowo można otrzymać wirusa, którego treść nakazuje kliknięcie w podany link i dokonanie płatności czy potwierdzenia jakichś dalszych informacji. Otrzymanie takiej prośby od „znajomego” zwykle nie jest brane za coś złego. Ludzie więc – niewiele myśląc – wchodzą na podaną stronę, gdyż pragną pomóc w potrzebie. Dalsza historia niestety jest już znana. Wirus wkrada się do kolejnych i kolejnych osób, siejąc spustoszenie u setek a nawet tysięcy odbiorców i użytkowników portalu. Jak temu zaradzić?

Jak usunąć wirusa z fb

Jeżeli jest się już zainfekowanym przez wirusa i ma się tego pełną świadomość, nie należy się załamywać. Usunięcie wirusa jest niemal równie proste, co jego pozyskanie. W celu usunięcia wirusa z Facebooka należy wejść w Ustawienia a następnie w Aplikacje. Tam, po rozwinięciu wszystkich zainstalowanych aplikacji, należy usunąć te, które są podejrzane lub których na pewno nie kojarzy się, jako zainstalowanych osobiście.

Jednak najskuteczniejszym sposobem jest oczywiście rozwaga i ostrożność. Należy zawsze czytać treść i sprawdzać wysyłane linki. Nigdy nie należy podawać ani udostępniać w sieci swoich danych. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że wirusy nie zaatakują naszego konta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Zagadka gospodarczo-motoryzacyjna

Polaków jest ponad połowę mniej, niż Niemców. Zarabiamy połowę tego, co oni i jesteśmy o połowę mniej wydajni. Biorąc pod uwagę te wskaźniki, powinniśmy kupować jakieś 700 tys. nowych aut…
View Post

Jakie krzesła wybrać do biura?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że jednym z najważniejszych mebli w biurze są krzesła biurowe. Ich wybór powinien być starannie przemyślany, ponieważ źle dobrane krzesło może skutkować nie tylko szybszym…
View Post