Bez kategorii

Facebook – czyli usuwamy wirusy

Jak usunąć wirusa z fb? Co zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo swojego konta na najbardziej popularnym portalu społecznościowym? Nie klikaj – czyli Facebook i wirusy.

Facebook – portal dający wiele możliwości

Od kiedy Facebook na dobre zagościł na urządzeniach mobilnych ludzi na całym świecie, nie ma rzeczy niemożliwych. Dzięki Facebookowi można prowadzić konwersacje na maksymalne odległości – i to bez wychodzenia z domu, i bez większych opłat (jedynie za usługę Internetu). Można prowadzić firmę, reklamować się, poszerzać horyzonty. Niestety, jak w każdej dziedzinie – tam, gdzie są plusy, znajdzie się mnóstwo minusów. Na Facebooku jednym z najpoważniejszych są oczywiście wirusy. Wirusy rozsyłane na potęgę – wszędzie i zewsząd. Niby nie ma na to rady – ale czy na pewno?

Nie klikaj – czyli Facebook i wirusy

Ostatnimi czasy największą plagą są rozsyłane linki przez własnych znajomych. Oczywiście linki rozsyłane są automatycznie i często osoby, które rzekomo je wysłały, nie są tego świadome. Jak to możliwe? W bardzo prosty sposób – albo same nieumyślnie kliknęły w obcy link i aktywowały wirusa, albo świadomie zainstalowały jakiś plik, który zawierał błędy i wirusy. Dokładniej chodzi tutaj o to, że klikając w nieznany link na Facebooku i na przykład pobierając jakąś aplikacje (może to być również jakaś gra) w tle uruchamia się pobieranie danych kontaktowych z danego konta. Następnie dane te są przetwarzane i do poszczególnych osób, kolejno wysyłane są wiadomości tekstowe. Jakie? Bardzo różne i niestety często mocno „życiowe”. Przykładowo można otrzymać wirusa, którego treść nakazuje kliknięcie w podany link i dokonanie płatności czy potwierdzenia jakichś dalszych informacji. Otrzymanie takiej prośby od „znajomego” zwykle nie jest brane za coś złego. Ludzie więc – niewiele myśląc – wchodzą na podaną stronę, gdyż pragną pomóc w potrzebie. Dalsza historia niestety jest już znana. Wirus wkrada się do kolejnych i kolejnych osób, siejąc spustoszenie u setek a nawet tysięcy odbiorców i użytkowników portalu. Jak temu zaradzić?

Jak usunąć wirusa z fb

Jeżeli jest się już zainfekowanym przez wirusa i ma się tego pełną świadomość, nie należy się załamywać. Usunięcie wirusa jest niemal równie proste, co jego pozyskanie. W celu usunięcia wirusa z Facebooka należy wejść w Ustawienia a następnie w Aplikacje. Tam, po rozwinięciu wszystkich zainstalowanych aplikacji, należy usunąć te, które są podejrzane lub których na pewno nie kojarzy się, jako zainstalowanych osobiście.

Jednak najskuteczniejszym sposobem jest oczywiście rozwaga i ostrożność. Należy zawsze czytać treść i sprawdzać wysyłane linki. Nigdy nie należy podawać ani udostępniać w sieci swoich danych. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że wirusy nie zaatakują naszego konta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Copacking dla każdego

To jak prezentuje się produkt ma duży wpływ na to, jak odbierany on będzie przez potencjalnych nabywców. Dlatego też coraz to więcej przedsiębiorców zwraca szczególną uwagę na opakowania, w jakich…
View Post