Bez kategorii

Dlaczego w Katowicach mieszkania są tanie?

Katowice (razem z regionem) należą do najbardziej rozwiniętych metropolii w Polsce. A jednak, w przeciwieństwie do innych wielkich miast, ceny mieszkań są tam stosunkowo niskie. Na tyle niskie, żeby pojawiło się pytanie o przyczyny tego stanu rzeczy.

Niektórzy z was mogą pewnie pójść najprostszym tropem i uznać, że ceny mieszkań są bezpośrednio powiązane z wysokością zarobków. Problem w tym, że jest to trop ślepy. W Katowicach zarabia się nieźle. Wystarczy spojrzeć na ostatnie publikacje:

na podstawie danych Sedlak&Sedlak

To może – zasugerujecie – przyczyna tkwi w tym, że w Katowicach i okolicznych miastach dużo jest emerytów. Wiadomo – górnicy, hutnicy, te sprawy. Sprawdźmy więc. Na poniższym wykresie widzicie udział emerytów w ogólnej liczbie ludności w poszczególnych województwach (danych dla miast GUS nie publikuje). Nie tak źle, prawda?

Udział emerytów w liczbie ludności

To może osób w wieku produkcyjnym jest w Katowicach mniej niż gdzie indziej? Zauważcie – mieszkania kupują ci, którzy zakładają rodziny. Osoby starsze już je mają, młodsze… kto widział dziecko kupujące nieruchomość? Rzecz w tym, że także pod tym względem Katowice nie są wyjątkiem:

Udział osób w wieku produkcyjnym

Struktura demograficzna to jedno, drugie – nasycenie mieszkaniami. W końcu, jak słusznie przypomnicie, cena zależy w dużej mierze od popytu i podaży. Tyle, że w Katowicach liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców na kolana nie powala:

Liczba mieszkań na 1 tys. osób

Cóż więc może być przyczyną tak niskich cen nieruchomości? Sprawdźmy ostatnią hipotezę – migracje. W końcu – tam, gdzie przyjeżdżają ludzie, tam popyt na mieszkania jest większy. A tam, skąd ludzie uciekają, przeważa podaż. Co przekłada się na spadki cen. A więc?

Saldo migracji w latach 2002-2010

Bingo! Katowice i Łódź to dwa miasta, w których saldo migracji w ostatnich dziesięciu latach jest szczególnie niekorzystne (Poznań i Trójmiasto to inna sprawa, jak widać na wykresie, spadek liczby mieszkańców Poznania został wyrównany przez wzrost liczby tych, którzy mieszkają w okolicznych powiatach).

You May Also Like

Jak wymiary europalety wpłynęły na czas?

Istnieje kilka rodzajów palet. Parametry wszystkich są regulowane normami europejskimi. Dzięki temu usprawnił się cały łańcuch logistyczny, który obejmuje transport, przeładunki, a także magazynowanie różnego rodzaju towarów. Niezwykle ważny jest…
View Post

Wyjątkowy smak tradycyjnych krówek

Wszyscy znamy amatorów łakoci, którzy uwielbiają jeść to, co słodkie w każdej postaci. Zajadają się domowymi ciastami, batonami, czekoladami. Choć każdy wie o tym, że słodycze należy jeść z umiarem,…
View Post

Drukowanie kodów kreskowych

Kody kreskowe są już na stałe wpisane we współczesny krajobraz. Nie dziwi to, ponieważ znacząco ułatwiają pracę w wielu dziedzinach życia. Szybkie skanowanie zamiast ręcznego wpisywania detali dotyczących rzeczy lub…
View Post

Te warzywa ułatwią Ci gotowanie!

Nie zawsze mamy czas na mycie, obieranie i krojenie warzyw na różne dania. W takim przypadku warto sięgnąć po warzywa, które mają wygodniejszą formę – konserwowe, mrożone i suszone.
View Post