Bez kategorii

Dlaczego dużych aut jest coraz więcej, cz. 2

Skoro nie młodzi mężczyźni z prowincji, to co sprawia, że rośnie liczba dużych samochodów?

Wraca temat dużych samochodów. Wiecie już, że udział aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3 rośnie. Dobrze, żebyście dowiedzieli się też, że coraz więcej jest wozów, których dopuszczalna masa całkowita (a więc, mówić potocznie, ciężar auta wraz z bagażem i pasażerami) przekracza 1900 kg.

Coraz więcej samochodów ciężkich

Jak widać na wykresie, jeszcze w 2003 roku wozy takie stanowiły jedynie 3,2 proc. całości. W 2010 już 14,1 proc. Wzrost w analizowanym okresie – aż 484 proc.! Takich aut jest już u nas prawie 2,5 mln.

Czy to niespodzianka, spytacie? Otóż – chyba nie. Skoro rośnie liczba aut z dużymi silnikami, to należy oczekiwać, że więcej będzie także samochodów ciężkich. Trzeba też pamiętać o tym, że w wielu przypadkach nowe modele są większe i cięższe od poprzedników.

Przykład? Ford Focus. Trzecia generacja tego modelu jest o 183 cm dłuższa od pierwszej. Masa własna samochodu wzrosła z kolei o 90 kg (w wersji podstawowej).

Być może myślicie teraz, że przecież nie da się wyjaśnić tak dużych zmian po prostu pojawianiem się nowych, większych samochodów. W końcu w ofercie producentów są też małe modele, których w przeszłości nie było. A z raportu firmy Samar wynika, że najchętniej kupujemy samochody małe i średnie.

źródło: samar

Skąd więc wzrost udziału dużych aut w ich ogólnej liczbie? Samar pokazuje, że coraz lepiej sprzedają się auta z wyższej półki, co możecie zobaczyć na wykresie wyżej. Dlaczego tak się dzieje?

Wzrost pkb per capita w województwach

Bo jesteśmy coraz bogatsi. W latach 2003-2008 polski produkt krajowy brutto per capita wzrósł o połowę (dlaczego dane do 2008 r.? Ponieważ GUS ma tylko takie z podziałem na województwa, co jest ważne dla naszej analizy). W niektórych województwach wzrost był jeszcze wyższy.

Im bogatsze województwo, tym więcej dużych aut

Na wykresie wyżej widać zestawienie porównujące udział dużych samochodów (o DMC pow. 1,9 tony) i poziom pkb per capita w danym regionie. Widać, że istnieje związek między tymi wskaźnikami.

Porównanie przyrostów pkb per capita i liczby dużych samochodów pokazuje jednak, że związek ten jest znacznie słabszy. Istnieje pewna korelacja, która pozwala mówić o tym, że im szybciej rozwijał się region tym więcej przybywało dużych aut, jednak jest ona stosunkowo słaba.

Liczba samochodów na 1 000 os.

Być może przyczyną jest nasycenie rynku samochodami. Przeciętnie na tysiąc mieszkańców przypada w Polsce 421 samochodów. Mniej więcej tyle, ile w Grecji czy Libanie. Są jednak województwa, gdzie wskaźnik ten sięga pięciuset. A to już poziom rozwiniętych krajów europejskich (np. Austrii czy Holandii).

A więc, im bogatsze województwo, tym więcej aut na tysiąc osób.

Nasycenie rynku a DMC

 

Nasycenie rynku a poj. silnika

Ci z was, którzy dotrwali do tego miejsca, mogą rzucić okiem na dwa wykresy prezentowane wyżej. Cóż na nich widzicie? Silny związek między liczbą samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3 i liczbą aut na 1000 os. A także silny związek między liczbą aut o DMC pow. 1,9 tony i liczbą aut na 1000 os.

Wniosek?

Wraz z nasyceniem rynku rośnie udział dużych samochodów w ogólnej ich liczbie. A nasycenie rynku, a więc liczba aut, zależy od poziomu zamożności ludzi. Co oznacza, że im jesteśmy bogatsi, tym więcej dużych wozów kupujemy. Technologia cały czas postępuje a części do samochodów są dostępne dla każdego. W krakowskim http://frauto.pl/ znajdziesz części do wszystkich francuskich samochodów.

You May Also Like

Jak wybrać kalendarz na zamówienie?

Kalendarze na zamówienie cieszą się ogromną popularnością. Warto jednak wiedzieć, że dzielą się one na wiele różnych rodzajów, więc podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu może być trudne. Dlatego warto…
View Post

Jakie są podstawowe elementy elektroniczne?

Elektronika to czarna magia. Tak stwierdzą osoby, które nie potrafią rozkręcić komputera lub innego urządzenia. Nie znają bowiem żadnych elementów wewnętrznej budowy oraz ich wszystkich funkcji. Warto więc takim ludziom…
View Post

Czy analityka internetowa jest potrzebna?

Internet jest bez cienia wątpliwości bardzo specyficznym i niewdzięcznym medium dla agencji reklamowych – dzieje się tak dlatego, że ulega on nieustannym wręcz przeobrażeniom. Codziennie pojawiają się nowe trendy, codziennie…
View Post