Bez kategorii

Co można załatwić w kancelarii notarialnej?

U notariusza można przede wszystkim sporządzić akt notarialny. Wszystkie czynności, jakie są u niego podejmowane mają charakter publiczny. Potwierdzeniem tego, że dokument jest publiczny jest pieczątka notarialna, która potwierdza rękojmię wiary publicznej.

Kto to jest notariusz?

W dawniejszych czasach notariusz nazywany był rejentem. Słowo pochodzi od słowa regent, które oznacza osobę uprawnioną, która sprawuje władzę w imieniu monarchy. W dzisiejszych czasach jest to prawnik, który wyznaczony został przez Ministra Sprawiedliwości.

Notariusz nie jest funkcjonariuszem publicznym, jednak mimo to korzysta on z ochrony, jaka przysługuje funkcjonariuszom. Wykonywane przez niego obowiązki są uregulowane w prawie o notariacie i przepisach szczególnych.

Kancelaria notarialna – co można w niej załatwić?

W kancelarii notarialnej przede wszystkim sporządza się akty notarialne oraz poświadczenia. Notariusz spisuje protokoły, doręcza oświadczenia oraz sporządza wypisy, odpisy oraz wyciągi dokumentów.

Kancelaria notarialna jest miejscem, w którym można również przechowywać pieniądze, papiery wartościowe i inne dokumenty, które mają wartość dla nas. Oczywiście nie są to wszystkie sprawy, jakie można załatwić w kancelarii. Dokładny zakres obowiązków określony jest szczegółowo w ustawie o notariacie.

Czym jest akt notarialny?

Kancelaria notarialna to miejsce, w którym otrzymuje się akt notarialny. Ale co to właściwie oznacza? Co to jest akt notarialny? Jest to dokument urzędowy, w którym poświadcza się złożenie oświadczenia woli. Oczywiście nie jest to poświadczenie, które musi być zgodne z prawdą. Akt notarialny sporządzany jest w kancelarii notarialnej w przypadku, gdy wymaga tego prawo lub strony wyrażają taką wolę.

Istnieje bardzo wiele przypadków, w którym wymagana jest forma aktu notarialnego. Chodzi między innymi o umowy, w których przenosi się własność nieruchomości lub oddaje grunt w użytkowanie wieczyste. Aktem notarialnym musi być także umowa zbycia spadku lub akt założycielski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Akty notarialne sporządzone muszą być w języku polskim. Jeśli strona tego zażąda to dodatkowo akt może zostać sporządzony w języku obcym z udziałem tłumacza przysięgłego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak wybrać opakowania plastikowe?

Opakowania plastikowe producent mają zdecydowanie większą liczbę korzyści niż mogłoby się wydawać. Wybór wspomnianych produktów nie jest jednak łatwy. Na rynku funkcjonuje bardzo duża liczba firm, które mają w swoich…
View Post

Specjalistyczne urządzenia z igłami pomiarowymi

Urządzenia pomiarowe, które można zaprogramować i skonfigurować składają się z wielu czujników i elementów testowych. Jednym z takich elementów, który bezpośrednio mierzy, konkretną wartość fizyczną w badanym urządzeniu lub ciele…
View Post

Przepisy drogowe we Włoszech

Mieszkając w Unii Europejskiej, bardzo szybko można zapomnieć o tym, że niektóre rzeczy w różnych krajach mogą się od siebie różnić, a do tych, które są nieco inne niemal wszędzie…
View Post