Dziennikarstwo to wbrew pozorom nie jest łatwy kawałek chleba. W tym zawodzie trzeba mieć lekkie pióro i wrodzoną odwagę, żeby poruszać tematy, o których inni boją się mówić. Czasem zdarza się, że za swoje wścibstwo ponosi surową karę.
Dziennikarz śledczy- artykuł jak napisać?
Dziennikarstwo śledcze nieco różni się od tego redakcyjnego. Ono jest bardziej oparte na dedukcji, odnalezionych poszlakach i zeznaniach naocznych świadków. Osoba, która się tym zajmuje, musi być po pierwsze nieustępliwa i twarda w dążeniu do prawdy, a po drugie odporna psychicznie, gdyż w tym fachu zdarzają się makabryczne zbrodnie, które niestety trzeba opisać ze szczegółami, a to nie jest bułka z masłem.
Śledczy artykuł jak pisać go poprawnie?
Po pierwsze trzeba zawrzeć w nim, gdzie doszło do zdarzenia, kto był jego uczestnikiem i przybliżony czas całego zajścia. Po drugie artykuły kryminalne muszą być opatrzone porządną dokumentacją, chodzi głównie o dużą ilość zdjęć z miejsca zbrodni. Poza tym powinien mieć chwytliwe tytuł i śródtytuły, które należy wyeksponować dużą czcionką, najlepiej koloru czerwonego.
Jak napisać artykuł śledczy, by trafił na pierwsze strony gazet.
Trzeba przede wszystkim opisać w nim jakąś sławną osobę lub grupę ludzi, która dopuściła się przestępstwa, najlepiej takiego, za które grozi długa odsiadka. To dziennikarz decyduje artykuł jak napisać i czy ma on być pikantny i dosadny. Każdy, kto siedzi w tym fachu trochę dłużej- wie, że artykuł śledczy musi być też poparty twardymi dowodami i nagraniami, by nie został zamieciony pod dywan. Dlatego też jego napisanie zajmuje zwykle więcej niż kilka dni.
Jak napisać artykuł śledczy, by był on wiarygodny?
Wystarczy przy jego tworzeniu współpracować z organami śledczymi. One przy odrobinie dobrej woli mogą podzielić się materiałami operacyjnymi, które mają. Po drugie trzeba odkryć w sobie detektywa. Śledczy artykuł jak pisać- wiadomo. Trzeba mieć oczy i uszy otwarte, a do tego być bacznym obserwatorem zachowań ludzkich. Z mimiki twarzy, gestów i nerwowych ruchów, można wyczytać, że dana osoba coś ukrywa. Wytrawny śledczy dziennikarz powinien dysponować też takimi narzędziami jak dyktafon czy cyfrowa kamera. Pomagają one uwiecznić czyny i słowa podejrzanych.