Bez kategorii

Młodzi na fali – projekt Karnet15+

Wykluczenie społeczne jest zjawiskiem niezwykle wielowymiarowy, to swoista marginalizacja jednostki, w praktyce oznacza bowiem niemożność uczestnictwa w życiu społecznym, tym samym we wszystkich sferach życia społecznego, obejmując zarówno kwestie kulturalne, polityczne jak i gospodarcze.

W dzisiejszych czasach zjawisko to coraz częściej dotyka ludzi młodych, stąd też liczne działania podejmowane zarówno przez organizacje rządowe jak i pozarządowe, mające na celu przeciwdziałanie tego typu zdarzeniom. Innowacyjny program trójsektorowej współpracy między sektorem biznesowym a jednostkami publicznymi i niepublicznymi – „KARnet15+” realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – stanowi jeden z projektów, realizujących powyższy cel. Program ten przeznaczony dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym w wieku 15 – 25 lat, wdrążono w lipcu 2012 roku. Za nadrzędny cel projektu przyjęto pomoc w zawodowym uaktywnieniu młodych podopiecznych przy współpracy szeregu instytucji i organizacji społecznych, pozarządowych i prywatnych. Dzięki szerokiej wiedzy, doświadczeniu i wsparciu finansowemu rozmaitych instytucji stało się możliwe osiągnięcie celu i pomoc młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

 

W ramach powyższego programu wdrożone zostały takie projekty jak sieci Klubów Aktywności Rozmaitych. Stały się one miejscem organizacji licznych spotkań i szkoleń w zakresie wiedzy o rynku pracy, przygotowania zawodowego, świadomym planowaniu kariery zawodowej, a także przybliżające tematykę świata biznesu. Zadbano również o kwestie przystosowania społecznego młodych ludzi, realizując szkolenia i spotkania w zakresie kompetencji społecznych. Podczas trwania projektu zrealizowano łącznie aż 1059 spotkań, w których uczestniczyło 656 osób.

Wypracowany model działania i współpracy pomiędzy poszczególnymi instytucjami w zakresie pomocy młodym ludziom zagrożonym wykluczeniem społecznym, z pewnością usprawni efektywność pracy jednostek taki jak MOPS, a samym wychowankom pozwoli świadomie wkroczyć na rynek pracy i zaplanować ścieżkę kariery zawodowej w sposób przemyślany i dostosowanych do swoich umiejętności, wykorzystując drzemiący w nich potencjał.

Podczas konferencji inaugurującej projekt „KARnet15+ – model współpracy trójsektorowej”, która odbyła się 27 września 2012 roku podkreślano również złożoność problemu wykluczenia społecznego młodzieży, zwracają uwagę na konieczność podjęcia wspólnych działań i wysiłków, mających na celu aktywizację zawodową młodych ludzi. O trudnej sytuacji młodych ludzi na rynku pracy tak wypowiadał się przedstawiciel pracodawców, członek Rady Doradców Loży Dolnośląskiej BBC – pan Wojciech Podemski:

Na dzisiejszym rynku pracy istnieje wiele barier towarzyszących zatrudnianiu młodych ludzi. Muszą mieć oni świadomość, jakie oczekiwania mają wobec nich pracodawcy.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu – pani Elżbieta Olber w swoim wystąpieniu podkreśliła, że tego typu aktywności dają nieocenione szanse i możliwości młodym w walce o lepszą przyszłość.

Szczegółowe informacje i materiały dot. projektu znajdziecie Państwo na jego stronie – karnet15plus.pl – zapraszamy!

You May Also Like

Kalendarze trójdzielne w atrakcyjnych odsłonach

Wiele firm zastanawia się nad ciekawymi projektami marketingowymi, które mogłyby skutecznie reklamować działalność biznesową, a przy tym pozytywnie inspirować. Taką funkcję mogą spełniać na przykład firmowe kalendarze trójdzielne, które po…
View Post

Metody znakowania odzieży

Nie tylko w branży reklamowej, ale również w innych dziedzinach często istnieje konieczność umieszczenia jakiegoś napisu lub obrazka na materiale. Z jakiej metody wtedy skorzystać?
View Post