Bez kategorii

Notariusz – niezbędny przy kupnie i sprzedaży mieszkania

Każda transakcja kupna i sprzedaży nieruchomości powinna zostać potwierdzona aktem notarialnym. Dokument ten przygotowuje się u notariusza.

Umowa kupna i sprzedaży nieruchomości jako akt notarialny

Przy zakupie i sprzedaży nieruchomości konieczne jest podpisanie stosownej umowy. Przepisy wymagają, aby posiadała ona charakter aktu notarialnego. Wynika to zarówno z wysokiej kwoty, jak i samego charakteru całej transakcji.

W myśl prawa jedynie taka umowa notarialna będzie niosła ze sobą skutki prawne. Gdyby została podpisana zwykła umowa, wówczas nie mogłaby być ona podstawą do przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela.

Umowa kupna i sprzedaży nieruchomości musi więc posiadać charakter aktu notarialnego. Taki dokument może przygotować notariusz w kancelarii notarialnej.

Podpisanie umowy kupna i sprzedaży mieszkania u notariusza

Aby doszło do transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości, kupujący i sprzedający spotykają się razem w kancelarii notarialnej. Tam, w obecności notariusza, dokonują sygnowania umowy.

Głównymi obowiązkami notariusza są:

– sprawdzenie poprawności umowy
– sporządzenie umowy jako aktu notarialnego
– odczytanie umowy przed stronami
– odpowiedzi na ewentualne pytania
– dokonanie wpisu w księdze wieczystej

W akcie notarialnym przygotowywanym przy kupnie i sprzedaży mieszkania zawiera się wszystkie kluczowe informacje dotyczące stron oraz przedmiotu transakcji. W umowie umieszczane są także dane dotyczące sposobu oraz terminu zapłaty. W przypadku, gdy mieszkanie jest kupowane na kredyt, należy także dostarczyć umowę kredytową ze wskazanymi załącznikami. Akt określa też termin przekazania lokalu nowemu właścicielowi.

Ile wynoszą opłaty notarialne?

Przy sporządzaniu aktu notarialnego notariusz pobierze opłatę zgodnie z tak zwaną taksą notarialną. Wysokość opłaty zależna jest od wartości transakcji.

W przypadku wartości transakcji nieruchomości na poziomie od 60 001 złotych do 1 000 000 złotych opłata notarialna może wynieść maksymalnie 1 010 złotych + 0,4 proc. nadwyżki od kwoty powyżej 60 000 złotych. Do opłaty należy doliczyć także podatek VAT w wysokości 23 proc.

Jest to maksymalna stawka zawarta w taksie notarialnej, dlatego też notariusze mogą stosować także inne, niższe i bardziej atrakcyjne dla klientów stawki.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.

You May Also Like

Strona WWW – niezbędny audyt?

Pomimo tego, że przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę z istnienia Internetu i możliwości, które ze sobą niesie posiadanie dobrej strony internetowej, to wciąż w wielu aspektach popełniają podstawowe błędy.…
View Post

Budowa komputera jednoukładowego

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się komputer jednoukładowy. Jest to wydajne urządzenie, które jednocześnie można dostać w dosyć przystępnej cenie.
View Post

Bo w saunie fajnie jest…

Wydaje się, że Polacy nie docenili jeszcze w wystarczającym stopniu korzyści wynikających z regularnego przebywania w saunie. Tymczasem inne nacje już od dawna wiedzą, że sauna to zdrowie! Oczywiście, jak…
View Post

Polski adwokat we Włoszech

Prawo włoskie jest powszechnie uważane za prostsze i bardziej przyjazne niż polskie, mimo tego, pomoc adwokata może przydać się w wielu sytuacjach i niekiedy jest to wprost wymuszone przez prawo,…
View Post