Bez kategorii

Zalety nowoczesnych monitorów OLED

OLED jest stosunkowo nową technologią. Wyświetlacze tego typu oferują wyższy kontrast i lepszą jakość obrazu, niż tradycyjne modele LED. Nazywane są często ekranami organicznymi, ponieważ powstają z naturalnych substancji chemicznych. Monitory OLED posiadają wiele zalet, przez co mają szansę znaleźć szerokie zastosowanie w warunkach przemysłowych.

Najlepszy kontrast i najwierniejsze odwzorowanie barw

W zestawieniu z innymi technologiami wyświetlaczy, monitor OLED zapewnia największy kontrast i najlepszą jasność. Wynika to z faktu, że podświetlony jest każdy piksel. Brak podświetlenia sprawia, że kontrast może się równać nawet 1 000 000:1.

Technologia ta cechuje się też najwierniejszym odwzorowaniem barw. Tradycyjne monitory LCD nawet po kalibracji nie zbliżają się do tego poziomu. W porównaniu z nimi OLED ma też większą skalę barwową. Piksele emitują światło bezpośrednio, dlatego nie jest ono zatrzymywane przez żadne filtry polaryzacyjne.

Idealna czerń i nieograniczony kąt widzenia

Cechą charakterystyczną monitorów OLED jest także idealna czerń. W praktyce umożliwia ona zmniejszenie poboru energii w momentach wyświetlania ciemniejszego obrazu. Brak podświetlenia dodatkowo ogranicza koszty produkcji i eksploatacji sprzętu tego typu.

Nawet w przypadku kąta patrzenia bliskiego 90 stopniom, kolor punktu na monitorze pozostaje prawidłowy w stosunku do normalnego wektora. Jeżeli wykorzystane zostanie przezroczyste i elastyczne podłoże, wyświetlacz wyświetla obraz z obu stron. Monitor OLED posiada wówczas praktycznie nieograniczony kąt widzenia.

Krótki czas reakcji i uniwersalna budowa

W porównaniu do ekranów LCD, modele w technologii OLED posiadają znacznie krótszy czas reakcji. Wynosi on nawet około 0,01 milisekundy. Powierzchnia ekranu OLED może być zakrzywiona. Materiał organiczny należy nanieść w procesie produkcji na lekkie i elastyczne podłoże. W ten sposób powstają wyświetlacze zwijane czy ekrany wszywane w odzież. Monitor OLED posiada prostą budowę. Ze względu na brak podświetlenia i niewielką ilość warstw, koszty produkcji masowej są niższe niż paneli plazmowych czy wyświetlaczy LCD. Mniejsza liczba elementów oraz mniejsze zużycie energii dodatkowo przekładają się na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje niska waga oraz wyjątkowo mała grubość monitorów w technologii OLED.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Paletopojemnik IBC – podstawowe informacje

W przemyśle chemicznym i spożywczym bardzo znanym produktem do przechowywania różnych cieczy jest paletopojemnik IBC. Jest to popularny pojemnik ułatwiający magazynowanie i gromadzenie wody oraz substancji chemicznie czynnych. Kontener IBC…
View Post

Jaki prezent na pożegnanie pracownika?

Od czasu do czasu dzieje się tak, że pracownicy kończą współpracę z firmą. Jest to naturalna kolej rzeczy, której nie można czasem zatrzymać. Wielu pracowników zdecyduje się zostać w pracy…
View Post

Jak wybrać najlepszą działkę?

Inwestycja w zakup gruntów jest jedną z bardziej stabilnych inwestycji. Posiadając działkę, trudno stracić do niej prawo, a w ostatnim czasie grunty rosną w cenę, szczególnie te usytuowane w większych…
View Post