Bez kategorii

Upadłość konsumencka – dla kogo jest przeznaczona i jak wypełnić wniosek do sądu?

Pojęcie upadłości konsumenckiej jest znane większości osób. Nie znaczy to jednak, że wiemy jakie warunki trzeba spełnić i jak przeprowadzić formalności, by ogłosić upadłość konsumencką. O czym nie można zapomnieć składając wniosek?

Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Pożyczanie pieniędzy jest rzeczą naturalną. Należy jednak pamiętać, że zaciągnięte zobowiązania należy regulować. Problem pojawia się, gdy długi przerastają możliwości finansowe dłużnika, a wierzyciele zaczynają się niecierpliwić.

Właśnie dla takich osób zostało stworzone Prawo upadłościowe, które daje możliwość przeprowadzenia upadłości konsumenckiej, która ma za zadanie uwolnić dłużnika od zaciągniętych zobowiązań, a jednocześnie w jak największym stopniu zaspokoić wierzycieli.

Jakie informacje muszą znaleźć się we wniosku o upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka może ogłosić wyłącznie sąd. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką, w którym należy bardzo dokładnie opisać swoją sytuację finansową. Zarobki, wydatki oraz sytuacja majątkowa musi być wyczerpująco przedstawiona.

Wniosek o upadłość konsumencką musi zawierać wszystkie niezbędne dane dłużnika. Imię, nazwisko, PESEL czy NIP. Kolejnym krokiem jest opisanie posiadanego majątku. Ważne jest podanie adresów nieruchomości oraz wstępne oszacowanie ich wartości.

Wniosek o upadłość konsumencką musi zawierać dokładne określenie wierzycieli oraz kwoty zadłużenia. Nie zawsze jest to proste zadanie, gdyż często dłużnicy unikają kontaktu z wierzycielami, a korespondencję wyrzucają. Chcąc podać wszystkie informacje należy zwrócić się do sądu z zapytaniem, jakie sprawy toczą się przeciwko dłużnikowi.

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką to pierwszy krok do rozpoczęcia procedury umorzenia długów. Trzeba jednak wiedzieć, że konsekwencje upadłości są bardzo poważne. Sąd może nakazać sprzedaż majątku, by w jak największej części zaspokoić wierzycieli. Pozostała część majątku dłużnika znajdzie się w pieczy syndyku upadłościowego, który będzie nim zarządzał. Dłużnik nie będzie mógł samodzielnie podejmować żadnych zobowiązań finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Co powinno być zawarte w CV?

Dobrze napisane CV to już połowa sukcesu w poszukiwaniu pracy. Sprawia, że przyszły pracodawca może nas zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem co napisać w CV? Jakie informacje podawać, a jakich…
View Post

Jakie krzesła jadalniane wybrać do salonu?

Wysokiej jakości krzesła jadalniane odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego też przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Producenci mebli co sezon oferują nowe kolekcje, dzięki którym można…
View Post

Wykorzystanie pojemników z tworzywa

Pojemniki transportowe są powszechnie stosowane w branży logistycznej. Obecne metody produkcyjne pozwalają na ich tworzenie bardzo niskimi kosztami. Wpływa na to materiał, który jest wykorzystywany do produkcji. Jest to tworzywo…
View Post

Transport elektroniki – ESD

Branża transportowa uległa znacznym zmianom w ostatnim czasie – transporty wykonywane są znacznie bezpieczniej i precyzyjniej, a tym samym znacznie łatwiej zaplanować łańcuch wszelkich dostaw. Wiele zależy jednak od samego…
View Post