Bez kategorii

Wybierz najlepszy manometr do gazu

Manometry do gazu to urządzenia służące do pomiaru ciśnienia gazu w różnego rodzaju instalacjach. Są niezbędnym sprzętem w wielu branżach, jak choćby w serwisach, warsztatach itd. Często używane są także w domach prywatnych. Na rynku istnieje wiele rodzajów manometrów. Jak wybrać ten najlepszy dla siebie? Co zrobić, gdy odmówi on posłuszeństwa?

Manometry mechaniczne sprężynowe

Najczęściej wykorzystywane są manometry sprężynowe. Nazywają się tak, gdyż wykorzystuje się w nich sprężyste elementy. Pod wpływem ciśnienia odkształcają się one, jednocześnie przesuwając wskazówkę ciśnieniomierza. Pokazują w ten sposób na podziałce aktualną wartość ciśnienia. Istnieją również manometry do gazu z wbudowanymi elementami elektrycznymi, które mogą przesyłać odczytane wartości. W przypadku awarii nadal można je odczytać bezpośrednio na wskaźniku, co jest niewątpliwą zaletą.

Manometry przeponowe

Manometry przeponowe, czy inaczej nazywane membranowymi, jak ich nazwa wskazuje, posiadają specjalne membrany. Mocuje się je i rozciąga na korpusie obudowy ciśnieniomierza. Odkształcona membrana (podobnie jak w przypadku urządzeń sprężynowych) przesuwa wskazówki wskaźnika. Ten rodzaj najlepiej sprawdzi się do pomiarów ciśnień niskich (do 40 barów). Są one dość wrażliwe, przez co wykrywają nawet najmniejsze zmiany ciśnienia gazu. Są one także niezwykle odporne na wstrząsy, korozje czy płyny chemiczne.

Na czym polega wzorcowanie manometrów do gazu?

Czasem zdarza się jednak, że manometry odmówią posłuszeństwa. Jak je sprawdzić i serwisować? Do tego służy tzw. wzorcowanie, inaczej nazwane kalibracją. Jest to zbiór czynności, które mają na celu sprawdzenie poprawności wartości mierzonych przez wskaźniki. W konkretnych warunkach porównuje się sprawdzany ciśnieniomierz z drugim, wzorcowym.

Wzorcowanie powinno wykonywać się zawsze wtedy, gdy zachodzi podejrzenie uszkodzenia ciśnieniomierza. Konieczne jest również kalibrowanie urządzeń profilaktycznie w przypadkach, gdy używanie manometrów może mieć wpływ na zdrowie i życie ludzkie. Należy podkreślić, iż nie wolno wykonywać tej czynności samodzielnie, na własną rękę. Zajmują się tym specjalne akredytowane laboratoria pomiarowe, którym należy zawsze powierzać wzorcowanie.

You May Also Like

Czym wyróżnia się zbiornik ibc?

Nowoczesny zbiornik ibc znacząco obniża koszty magazynowania oraz koszty przewozu różnorodnych materiałów płynnych/półpłynnych. Oryginalne pojemniki ibc bez problemu poradzą sobie nawet w bardzo trudnych i niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
View Post

Dlaczego ubywa firm?

Dziennik Gazeta Prawna lub przyciągające wzrok nagłówki. To, czego nie lubi, to (jak się wydaje) dokładne wyjaśnienie, na czym problem polega. Tak, jak w przypadku likwidowanych firm.
View Post

Zalety plastikowych palet

Wykorzystanie palet jest powszechne przy magazynowaniu i transporcie towarów. Umożliwiają zabezpieczenie produktów i ich łatwiejsze umieszczenie w miejscu docelowym lub załadunek do wybranego środka transportu. Chociaż najczęściej w użyciu obecne…
View Post

Polski prawnik we Włoszech

Wzmożony przepływ ludności w ramach Unii Europejskiej sprawia, że coraz większa liczba polskich obywateli musi uczestniczyć w postępowaniach sądowych w innych państwach. W takich wypadkach dobrze jest skorzystać z pomocy…
View Post