Bez kategorii

System przyszłości

Zapytania czym jest system erp często pojawiają się na forach technologicznych i tematycznych. System bije bowiem rekordy popularności w ostatnim czasie jako znaczne wsparcie w prowadzeniu i funkcjonowaniu firmy. Nic więc dziwnego, iż przedsiębiorcy interesują się tematem i chcą zgłębić szczegóły. Czym jest i jak działa ERP dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Innowacja dla przedsiębiorczości

System erp to w prostym tłumaczeniu oprogramowanie służące planowaniu i kontroli zasobów przedsiębiorstwa. Erp zazwyczaj tworzy się jako system powiązanych aplikacji dotyczących różnych elementów przedsiębiorstwa jak sprawy kadrowe, magazynowanie, płace czy produkcja.

Wszelkie dane spływają do jednej wspólnej dla przedsiębiorstwa bazy danych gdzie następnie są przetwarzane i analizowane. Powstaje tam pełen obraz przedsiębiorstwa, jego wyników i bieżącego stanu, który znacznie pomaga w zarządzaniu i koordynacji a także planowaniu przyszłych działań przedsiębiorstwa. Każda firma powinna dobierać takie erp aby idealnie wpasowywało się w jej działania i profil systemu generował korzyści a nie tylko obciążał budżet.

Koszty licencji systemu erp

Nie jest łatwo oszacować uniwersalny koszt wdrożenia systemu erp w firmie. Wszystko zależy od rodzaju firmy, jej wielkości oraz typu systemu jaki zamierzamy wdrażać. Istnieją jednak pewne ogólne schematy typowe przy ustalaniu kosztów.

Na całościowy koszt wdrożenia w przedsiębiorstwie systemu typy erp składa się bowiem kilka czynników. Przede wszystkim są to koszty licencji, które stanowią główne obciążenie finansowe. Wahają się one od tysiąca do kilku tysięcy złotych w zależności od wymagań, zakresu pracy i objętości firmy jaką ma obejmować. Zakupując licencję należy zapoznać się też z tak zwanymi warunkami licencjonowania, jakich udziela firma aby nie dać się złapać na haczyki i często stosowane wybiegi prawne, przez które w konsekwencji zapłacimy więcej.

Inne koszty systemowe

Następna grupa kosztów to koszty wdrożenia i późniejszego serwisowania systemu. Są one również zależne od rozmiaru firmy aczkolwiek nie są wysokie w stosunku do samego kosztu licencji i jej wdrożenia. Ostatnia grupa kosztów to zapewnienie obsługi sprzętowej czyli serwery, dyski i komputery do obsługi systemu. I tu ciężko wyliczyć dokładne koszty jednak zazwyczaj będą one podobne do kosztów licencji.

Finansowanie wydatków na system erp nie musi pochodzić tylko z kasy firmy. Istnieje wiele programów dotacji i leasingu, które pozwalają na rozłożenie i obniżenie kosztów inwestycji w tego typu system z korzyścią dla firmy oraz firmy zajmującej się wdrożeniem erp.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak wybrać dobry fotel konferencyjny?

Spośród wielu mebli niezbędnych do wyposażenia biura, jednymi z najważniejszych elementów pozostają krzesła konferencyjne. Są one najlepszym wyborem do sal, w których będą prowadzone długie rozmowy czy negocjacje. Dobry fotel…
View Post