Bez kategorii

Średnio na jeża, czyli z Kulczykiem i bez

Przeciętne wynagrodzenie podawane przez GUS? To bzdura! Liczą się inne miary.
Na stronie www.sredniaplaca.pl możecie poczytać o tym, dlaczego dane dotyczące wynagrodzeń podawane przez GUS niekoniecznie oddają prawdziwy obraz rzeczywistości. Jak podają twórcy strony (i profilu facebookowego) najczęściej uzyskiwane wynagrodzenie brutto w polskich firmach to 2020 zł brutto.

Jak się to ma do średniej w wysokości 3600 zł miesięcznie brutto? Nijak. Po prostu, z Kulczykiem tyle właśnie, średnio, zarabiamy.

W swoich dociekaniach twórcy strony i profilu nie sięgają po całkiem niezłe źródło wiedzy o dochodach Polaków. Chodzi o dane Ministerstwa Finansów dotyczące rozliczeń z podatku PIT (ale uwaga: dostępne są statystyki za 2010 rok…).

Dlaczego to źródło jest całkiem niezłe?

Ponieważ każdy, kto uzyskuje jakikolwiek dochód, musi się z fiskusem rozliczyć. Nie ma więc ryzyka, że wyeliminowani zostaną choćby pracujący w firmach poniżej 9 os. Co widzimy w danych minfinu?

Przeciętne dochody z pracy, uzyskiwane przez osoby z pierwszego progu podatkowego to 22 279 zł (po odliczeniu podatków i składek) rocznie. Czyli 1856 zł miesięcznie na rękę.

A ile zarabiają osoby z drugiego progu podatkowego? Przeciętnie 124 tys. zł, a więc 10 377 zł miesięcznie. Oczywiście – na rękę. Średnia dla wszystkich pracowników najemnych to 2 073 zł.

Przeciętne miesięczne dochody netto w grupach podatkowych

Widzicie różnicę? Oczywiście!

To na koniec bonus. Wprawdzie te dochody do średniej się nie wliczają, ale warto wiedzieć, że przeciętny zysk osoby prowadzącej działalność gospodarczą i rozliczającą się wg stawki PIT 19 proc. wynosi 153 147 zł netto rocznie. Czyli 12,7 tys. zł miesięcznie.

Zaiste, z Kulczykiem powodzi nam się nieźle.

Comments are closed.

You May Also Like

Poznaj zalety plastikowych pojemników

Plastikowe pojemniki są coraz bardziej powszechne w przemyśle. Używane są nie tylko do przechowywania produktów i ich dystrybucji. Mogą być również wykorzystywane jako elementy wyposażenia zakładu produkcyjnego. Jakie są zalety…
View Post

Wynajem samochodu na wakacje

Wypożyczanie samochodów mogą znacząco ułatwić podróżowanie. Podróż wynajętym autem sprawia, że kierowca nie musi martwić się kradzieżą pojazdu lub upływającym terminem ubezpieczenia. Auta w doskonałym stanie znaleźć można chociażby w…
View Post