Bez kategorii

Planowanie sprzedaży w kontekście statystycznego klienta

Ważnym czynnikiem uwzględnianym w praktycznie każdym planie sprzedaży, jest analiza statystycznego klienta docelowego, który ma być jego odbiorcą. Dzięki temu można łatwiej oszacować, jak dużą popularnością może cieszyć się wybrany produkt i jakie przyjąć dla niego ceny wyjściowe.

Kim jest klient?

Zdefiniowanie grupy docelowej to podstawa każdego planowania sprzedaży. Przedsiębiorca musi oszacować, do jak dużej grupy osób zostanie skierowana jego oferta. Jeśli jest nią usługa pozycjonowania, to klientem docelowym będzie raczej osoba młoda lub w średnim wieku, która prowadzi swoją internetową działalność gospodarczą.

To nie wszystkie informacje, jakie należałoby w tym kontekście pozyskać. Jeśli powyższa analiza ma być w miarę wiarygodna, to musi ona zawierać maksimum szczegółów dotyczących zainteresowań tej fikcyjnej osoby, prowadzonej przezeń działalności gospodarczej, stopnia rozwoju przedsiębiorstwa itd.

Jak zdobyć klienta?

Sporządzony w ten sposób plan sprzedaży powinien być kompatybilny z analizą pod kątem reklamowym. O ile profil takiego potencjalnego klienta (w języku marketingowym jest to „persona”) jest w miarę znany, to można dostosować do niego plan reklamowy. Cóż, dzięki temu efektywność poniesionych w ten sposób kosztów będzie jeszcze wyższa.

Jeśli przedsiębiorca w swym planie sprzedaży trafi w przysłowiową „dziesiątkę”, to będzie on mógł profilować określone działania marketingowe. Nawiasem mówiąc, można to dość łatwo zrobić poprzez narzędzia Google, które umożliwiają kompleksowe zoptymalizowanie reklamy pod kątem miejsca zamieszkania klienta, jego preferencji, a także wykorzystanych przezeń słów kluczowych.

Co dalej?

Gdy już profil persony zostanie ustalony, warto rozpocząć program pilotażowy. Oczywiście nie chodzi tu jeszcze o wprowadzenie produktu na rynek. Można np. posilić się danymi statystycznymi, które będą owocem sporządzonych ankiet i badań opinii publicznej. Na podstawie tych informacji będzie można się dowiedzieć, czy dana oferta ma rację bytu.

Podsumowując, na powyższym przykładzie widać, że Plan sprzedaży zawsze musi uwzględniać specyfikę i tożsamość potencjalnego klienta. Jak je nakreślić? Wystarczy wczuć się w jego rolę i dowiedzieć się, czego taka osoba potrzebowałaby najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czy analityka internetowa jest potrzebna?

Internet jest bez cienia wątpliwości bardzo specyficznym i niewdzięcznym medium dla agencji reklamowych – dzieje się tak dlatego, że ulega on nieustannym wręcz przeobrażeniom. Codziennie pojawiają się nowe trendy, codziennie…
View Post