W przemyśle chemicznym i spożywczym bardzo znanym produktem do przechowywania różnych cieczy jest paletopojemnik IBC. Jest to popularny pojemnik ułatwiający magazynowanie i gromadzenie wody oraz substancji chemicznie czynnych. Kontener IBC spełnia wysokie wymogi dzięki swej konstrukcji oraz materiałów, z których jest wykonany.
Paletopojemnik IBC – budowa i zastosowanie
Pojemniki IBC charakteryzują się tym, że są wytwarzane z plastiku polietylenu o bardzo wysokiej gęstości. Tak wykonane są niezwykle trwałe i odporne na wiele uszkodzeń mechanicznych, co daje gwarancję w bezpiecznym przechowywaniu różnych substancji płynnych, nawet tych niebezpiecznych. Oprócz tego są otoczone klatką galwanizacyjną, która dodatkowo zapewnia ochronę przed uderzeniami, usterkami, zniszczeniem samego pojemnika IBC. Paletopojemnik ibc jak sama nazwa wskazuje, składa się z takich części jak pojemnik i paleta. Paleta, na której umieszczony jest zbiornik, daje stabilność oraz możliwość ustawienia jednego pojemnika na drugim, co z kolei pozwala na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Pojemniki IBC mają uziemienie, co dodatkowo pozwala na bezpieczne ich użytkowanie.
IBC wymiary – jaka wielkość będzie najlepsza?
Na rynku dostępne są trzy rodzaje pojemności paletopojemników IBC. Do najpopularniejszych należą zbiorniki 300 l, 600 l i 1000 l. IBC wymiary są różne w zależności od pojemności oraz od tego, od jakiego producenta zostały zakupione. Standardowe wymiary pojemnika IBC 1000 l są następujące: wysokość – 1170 mm +/- 5 mm, podstawa – 1200 mm x 1000 mm +/- 5 mm. Przed zakupem warto zastanowić się, jaki wymiar pojemnika będzie najlepszy.
Paletopojemniki IBC – czy są ekologiczne?
Pojemniki IBC należą do zbiorników wielokrotnego użytku. Pozwalają przechowywać szkodliwe substancje w taki sposób, aby nie trafiły do środowiska naturalnego, co jest ich wielką zaletą. Poza tym nie ulegają one korozji i są bardzo odporne na uszkodzenia. Paletopojemniki IBC są zbiornikami ekologicznymi stosowanymi w wielu sektorach przemysłu oraz coraz częściej sprawdzają się w życiu codziennym, jako pojemniki do deszczówki.