Bez kategorii

Oprawy awaryjne – oświetlenie w trosce o bezpieczeństwo

Przepisy wymagają montażu oświetlenia awaryjnego w określonych przestrzeniach. Ważnym elementem tworzącym ten system bezpieczeństwa są odpowiednio dobrane oprawy oświetleniowe.

Oprawy awaryjne – co to jest?

Artykuł oświetleniowy jak oprawa awaryjna jest używany w celu tworzenia oświetlenia awaryjnego. Zadaniem tego oświetlenia jest zapewnienie światła w sytuacji, gdy oświetlenie podstawowe nie działa.

Oprawy awaryjne to rozbudowana gama produktów, które mogą być dopasowane indywidualnie do ich przeznaczenia, aby zapewnić maksymalną ochronę. Obecnie najczęściej stosowane są oprawy LED, które dzięki zastosowaniu diod LED cechują się oszczędnością energii i długą żywotnością.

Jakie funkcje pełni oświetlenie awaryjne?

Oświetlenie awaryjne przeznaczone jest do używania w sytuacji, gdy oświetlenie określane jako podstawowe nie działa.

Z oświetlenia awaryjnego korzysta się w celu ewakuacji z budynku. Służy ono wtedy do oświetlania dróg ewakuacyjnych, stref otwartych oraz stref wysokiego ryzyka.

Ponadto Oprawa awaryjna może być wykorzystywana w celu zapewnienia stałego oświetlenia zapasowego danych przestrzeni, co jest niezbędne do wykonywania dalszych czynności, gdy ewakuacja nie jest konieczna.

Rodzaje opraw awaryjnych

Do tej kategorii zaliczane są oprawy awaryjne montowane na ścianach oraz na sufitach, w tym oprawy okrągłe, kwadratowe, prostokątne – natynkowe oraz podtynkowe.

Oprawy awaryjne to także oprawy kierunkowe – ścienne, sufitowe, zawieszane oraz wbudowane. Zadaniem opraw kierunkowych jest wskazywanie kierunku ewakuacji.

Stosowana w celu oświetlenia awaryjnego oprawa awaryjna może być zasilana z niezależnej centralnej baterii lub też może być ona wyposażona w indywidualne akumulatory.

Gdzie należy stosować oprawy awaryjne?

Oprawy awaryjne używane są głównie w pomieszczeniach użyteczności publicznej, ale również w obiektach mieszkalnych wielorodzinnych, przemysłowych, produkcyjnych, gdy wymagają tego przepisy prawa.

Montaż opraw awaryjnych odbywa się w miejscach jak korytarze, schody, zewnętrzne i wewnętrzne drzwi, stopnie, rampy i inne pochyłości czy miejsca, w których zmienia się kierunek ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Odbiór odpadów innych niż komunalne

Lipiec 2013 roku oznaczał koniec pewnej epoki. Od początku tego miesiąca właściciele nieruchomości zamieszkałych zostali zwolnienie z obowiązku podpisywania umów na wywóz odpadów ze swoich posesji. W zamian za to…
View Post

Jak usprawnić pracę magazynu?

Praca magazynu to skomplikowany system, który do właściwego działania potrzebuje nie tylko sprawnego zarządzania, ale również przemyślanych rozwiązań. Istotna jest tu przede wszystkim koordynacja pracy związanej z dostawami, kompletowaniem zamówień…
View Post

Czy język angielski nadal jest na topie?

Globalizacja wkroczyła w nasze życie pełną parą. Nikt praktycznie nie zastanawia się już, czy kupuje zagraniczne ubrania, ogląda film na komputerze produkowanym w innym kraju, czy je w knajpie, której…
View Post