Bez kategorii

Kto i ile pożyje, czyli czego nie mówią nam o emeryturach

Kwestia wieku emerytalnego rozgrzewa nawet przy -20. Dlatego nie będziemy się nią zajmować. Zwrócimy za to uwagę na długość życia.

Polska Agencja Prasowa poinformowała niedawno, że przeciętna długość życia w Polsce rośnie. Mężczyźni mają żyć średnio 72 lata, kobiety – 81. Ta informacja jest prawdziwa, tyle, że niezupełnie. Sprawdźcie sami.

Na początek – rzućcie okiem na definicję:

Przeciętne dalsze trwanie życia osób w wieku x lat: wyraża średnią liczbę lat, jaką ma jeszcze do przeżycia osoba w wieku x przy założeniu umieralności z okresu, dla którego opracowano tablice trwania życia.

I zwróćcie uwagę na bardzo ważne sformułowanie. Otóż GUS nie informuje o tym, ile będzie żył przeciętny Polak, ale o tym, jak długo będzie żył przeciętny Polak urodzony w danym roku.

W praktyce oznacza to, że szanse na przeżycie 81 lat ma dziewczynka urodzona w 2011 roku. Kobiety urodzone wcześniej będą statystycznie żyły krócej. Dużo krócej.

Wykres poniżej przedstawia przeciętną długość życia dla wybranych grup wiekowych:

Ile pożyją osoby w wieku...

Jak możecie zobaczyć, przed dzisiejszymi trzydziestolatkami jest nie 42 lata życia, a ponad 43. To dobra wiadomość. W przypadku tych, którym udało się dożyć do 65 roku życia średnia jest jeszcze wyższa. Statystycznie dożyją do osiemdziesiątki (dot. mężczyzn).

Rzecz w tym, że to spojrzenie z dzisiejszej perspektywy. Przedstawia nieco zniekształcony obraz. Dlaczego? Bo przeciętna dalsza długość życia nie bierze pod uwagę tych, którzy do danego wieku nie dożyli. A więc (dla przykładu) wśród 60 latków – osób, które zmarły w wieku lat 43.

Dlatego można posłużyć się innym wykresem, który GUS opublikował w swoim opracowaniu na temat systemu emerytalnego (System emerytalny – problemy na przyszłość):

źródło: GUS

Widzimy na nim, że osoby urodzone w 1980 roku miały przed sobą około 66-7 lat życia. A Ci, którzy urodzili się w 1950 roku – jedynie 55 lat. Na tym nie koniec.

Jeśli przyjrzycie się danym, zobaczycie duże różnice w prognozowanej dalszej długości życia na terenie całego kraju. Przykład? Chłopcy urodzeni w 2010 roku w Warszawie i Krakowie mają przed sobą przeciętnie 75 lat życia. Ci, którzy urodzili się w Łodzi albo w powiecie piotrkowskim – tylko 70 lat życia. Na wykresie poniżej możecie zobaczyć zestawieni pięciu najlepszych i najgorszych podregionów pod tym względem:

Długość życia w różnych regionach

Bliższa analiza poprowadzi was do wniosków, które można nazwać intuicyjnymi – im wyższy pkb per capita, tym dłuższe prognozy życia noworodków. Jednak, i to jest ciekawe – jedynie w przypadku mężczyzn. Długość życia kobiet wydaje się być mało wrażliwa na różnice w zamożności między regionami.

Jest też pewna korelacja między długością życia i warunkami mieszkaniowymi. Tym razem dla obu płci. Oczywiście, macie racje – im większa powierzchnia mieszkania na osobę, tym ludzie dłużej żyją.

Na koniec warto przyjrzeć się środowisku naturalnemu. Z pewnością nie będzie dla was niespodzianką, że większe zanieczyszczenie powietrza pyłami skraca oczekiwaną długość życia. Podobnie jest z dwutlenkiem siarki. Zdziwicie się na pewno, gdy dowiecie się, że zależność jest większa w przypadku kobiet niż mężczyzn.

Co wynika z naszego porównania? Tyle, że jeśli jesteście dobrze urządzonymi sześćdziesięciolatkami z Warszawy, czeka was jeszcze 20 lat życia (statystycznie). Jeśli jednak mieszkacie w powiecie szczecińskim, pożyjecie o ponad trzy lata krócej.

You May Also Like

Gładkość na dłużej

Zastanawiasz się nad depilacją laserową w Gorzowie? Poznaj zalety tej metody i dowiedz się, gdzie możesz skorzystać z profesjonalnych usług, aby cieszyć się gładką skórą bez zbędnego owłosienia na dłużej.
View Post

Jak odsetek studentów IT wpływa na pkb

Są kraje, w których zaledwie niecały procent studentów uczy się na kierunkach informatycznych. Są też takie, gdzie robi to prawie 6 proc. studentów. Jakie to kraje i co z tego…
View Post

Krótka historia uchwytów magnetycznych

Odkrycie magnesu, podobnie jak wielu innych wynalazków przypisują sobie Chińczycy. Wzmianki o magnetycznych właściwościach minerałów pochodzą nie tylko z tego azjatyckiego kraju, ale także ze starożytnej Grecji. Przyjrzyjmy się jak…
View Post

CTA marketing: kiedy jest skuteczny?

CTA to skrót od Call to Action. Jest to określenie, które opisuje elementy, czynności mające na celu wymuszenie na użytkowniku podjęcia odpowiednich działań, czyli kliknięć. Najczęściej są to odnośniki tekstowe…
View Post