Istnieje kilka rodzajów palet. Parametry wszystkich są regulowane normami europejskimi. Dzięki temu usprawnił się cały łańcuch logistyczny, który obejmuje transport, przeładunki, a także magazynowanie różnego rodzaju towarów. Niezwykle ważny jest tutaj czas – niektóre artykuły, w tym głównie spożywcze, trzeba jak najszybciej dostarczyć do odbiorcy.
Jak wymiary europalety wpłynęły na czas?
Wózki widłowe to podstawowy i uniwersalny sposób na szybki i płynny przeładunek. Aby jednak sprawnie się to odbywało, palety muszą posiadać odpowiednie parametry. Większość wózków widłowych dostosowanych jest do jednych i tych samych rozmiarów palet. Niezmiernie ważne więc jest, aby nie różniły się między sobą wartościami. Od 1950 roku zaczęto normalizować wymiary palety euro i dzięki temu transport przyspieszył oraz stał się zdecydowanie bardziej elastyczny. Każda paleta może być obsłużona przy pomocy wózka widłowego, a to znacznie pozwoliło zaoszczędzić czas wszystkich przeładunków.
Ściśle określone parametry – paleta euro wymiary
Parametry konstrukcyjne europalety, znanej również jako EPAL, określa norma europejska UNE-EN 13698-1. Zgodnie z nią wymiary europalety (EPAL1 lub EUR1) muszą wynosić 1200 x 800 mm, a jej waga musi oscylować wokół 25 kg. Nośność, zależnie od sposobu rozłożenia ładunku, wynosi od 1000 do 1500 kg. W przypadku europalety stojącej nieruchomo na podłożu, gdy jest tylko podstawą dla ładunku bez jego przemieszczania, nośność wynosi 4000 kg. Wysokość to 144 mm. Istnieje jeszcze kilka innych rodzajów, których produkcję wymusiło poszukiwanie dodatkowych korzystnych rozwiązań logistycznych. Są to między innymi: 1200 x 1000 mm – ten rodzaj oznaczany jest mianem EPAL 2 lub EUR 2. Jest wykonana według norm ujętych w Karcie UIC 435-2, czyli posiada: odpowiednie drewno, wymiar, konstrukcję oraz oznaczenia. Wymiary palety euro mogą również wynosić 800 x 600 i jest to tzw. półpaleta wykorzystywana głównie w branży spożywczej.
Produkcja i naprawy
Paleta euro wymiary musi mieć u wszystkich producentów tego rodzaju nośników takie same. W większości nadają się one do wielokrotnego użytku, więc jakość ich elementów konstrukcyjnych nie może budzić zastrzeżeń. Produkować i naprawiać mogą je tylko licencjonowane firmy.