Bez kategorii

Druk wysokiej jakości

Drukowanie sublimacyjne to jedna z najczęściej zamawianych usług w drukarniach i świadczących szerokie usługi zakładach poligraficzno-technicznych. Z czego wynika fenomen tego typu usługi i do czego można ją wykorzystać? Odpowiedź na te i inne pytania zdobądź zapoznając się z poniższym artykułem.

Tajemnice drukowania sublimacyjnego

Dla laika, niezaznajomionego z zasadami funkcjonowania branży druku, zasady sublimacji mogą wydawać się trudne i nie do zrozumienia. Proces ten istotnie jest skomplikowanym zjawiskiem, ale da się go łatwo wytłumaczyć. Przede wszystkim druk sublimacyjny ma kilka określonych faz.

Pierwszą z nich jest moment sporządzenia kanwy, czyli obrazu bądź napisu, który znajdzie się na finalnym produkcie (kubku, kurtce czy koszulce). Tego typu obraz przygotowuje się na specjalnym papierze transferowym. Przygotowanie odbyć się musi bardzo dokładnie, bo obrazy przeniesione z internetu często tracą na jakości podczas druku, należy je więc dokładnie przeanalizować i ewentualnie próbować wzmocnić programami graficznymi. Następnym krokiem jest ułożenie papieru transferowego na specjalnej prasie sublimacyjnej, która odbije kanwę na materiał na którym znaleźć ma się nadruk. Sublimacja – odbicie obrazu zachodzi w bardzo dużej temperaturze dochodzącej nawet do 209 stopni Celsjusza. Barwniki ze stanu stałego przechodzą w gazowy po czym są utrwalane na nowym materiale. Ostatnią fazą jest wyjęcie gotowego produktu z prasy i odczekanie na ostateczne utrwalenie obrazu.

Druk sublimacyjny na tkaninach

Drukowanie sublimacyjne można przeprowadzić niemal na każdym tworzywie czy materiale, nie jest jednak tajemnicą, iż najlepiej utrwala się go na tkaninach. Sublimacja na koszulkach, bluzach czy butach daje dobre a przede wszystkim trwałe efekty. Utrwalonym obrazom nie szkodzi nawet wielokrotne pranie. Pozostaje jedynie kwestia ilości prań po jakich nadruk zacznie blednąć, a to zależy od rodzaju tkaniny.

Najszybciej nadruk zacznie ginąć z bawełny i elastanu. Odporniejszy jest natomiast poliester, który utrzymuje nadrukowaną grafikę nawet przez wiele lat. Warto więc zastanowić się nad rodzajem materiału, który zamierzamy dać do druku, bo przełoży się to na późniejsze użytkowanie produktu i jakość jaką będzie on posiadał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Kiedy kancelaria adwokacka może pomóc w ochronie praw autorskich?

Prawo autorskie to dziedzina prawa, która chroni prawo autorów, artystów oraz innych twórców do czerpania zysków z ich pracy. Celem prawa autorskiego jest umożliwienie legalnej ochrony twórczości. Większość osób jest zwykle bardziej skłonna inwestować czas i wysiłek w proces twórczy, mając gwarancję wyłącznego prawa do czerpania z niego zysku.
View Post

Jak utrzymać porządek w magazynie

W każdej niemal firmie znajduje się magazyn, w którym przechowuje się towar, który czeka na klienta lub czeka na zapotrzebowanie na niego. W wielu firmach także produkowane są nadwyżki towaru,…
View Post

Krótka historia uchwytów magnetycznych

Odkrycie magnesu, podobnie jak wielu innych wynalazków przypisują sobie Chińczycy. Wzmianki o magnetycznych właściwościach minerałów pochodzą nie tylko z tego azjatyckiego kraju, ale także ze starożytnej Grecji. Przyjrzyjmy się jak…
View Post

Budowa komputera jednoukładowego

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się komputer jednoukładowy. Jest to wydajne urządzenie, które jednocześnie można dostać w dosyć przystępnej cenie.
View Post