Bez kategorii

Druk sublimacyjny na tkaninach

Znakowanie produktów to jeden z najpopularniejszych sposobów na umieszczenie swojej reklamy na produkcie. W przypadku materiałów, z których szyte są ubrania, stosuje się specjalny druk sublimacyjny na tkaninach. Co warto wiedzieć o tej metodzie drukowania?

Drukowanie sublimacyjne – na czym polega

O tym, jak wygląda drukowanie na papierze wszyscy dobrze wiedzą. Jak jednak przenieść wzór na tkaninę, aby był on trwały i wysokiej jakości? Jedną z najbardziej skutecznych i trwałych metod jest drukowanie sublimacyjne, którego efektem jest idealne odwzorowanie wybranej grafiki na wybranych tkaninach.

W procesie drukowania sublimacyjnego wykorzystuje się specjalne drukarki, które w zależności od potrzeb mogą być naprawdę dużymi maszynami. Ma to szczególnie miejsce wtedy, gdy drukiem należy pokryć całą belę materiału o szerokości 160 cm. Jednak w mniejszych drukarniach, gdzie wykonywana jest na przykład sublimacja na koszulkach, drukarki mają znacznie mniejsze gabaryty.

W pierwszej kolejności wybraną grafikę drukuje się na specjalnym papierze, który następnie przykładany jest do koszulki i razem umieszczane są w specjalnej drukarce. W wyniku zjawiska sublimacji pigment na papierze pod wpływem wysokiej temperatury przechodzi ze stanu stałego w gazowy i wnika głęboko w tkaninę i łączy się z nią na stałe.

Czy każda tkanina nadaje się do drukowania sublimacyjnego?

Druk sublimacyjny na tkaninach przynosi wysokiej jakości efekty, ale nie każdy materiał świetnie nadaje się do tego celu. Przede wszystkim wykonuje się go na tkaninach poliestrowych – wtedy otrzymuje się żywe i piękne kolory oraz trwałe efekty. Świetnie sprawdzi się także poliester z domieszką na przykład bawełny, ale jego zawartość musi sięgać co najmniej 50%, a najlepiej koło 70%.

Zastosowanie druku sublimacyjnego na tkaninach naturalnych takich jak czysta bawełna czy jedwab nie jest zalecana, ponieważ te delikatne tkaniny pod wpływem wysokich temperatur mogą ulec uszkodzeniu. W ich przypadku stosuje się inne metody.

Inne zastosowania sublimacji

Sublimacja na koszulkach jest jedną z najczęstszych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać ją również na innych elementach. Równie dobrze można drukować takie gadżety reklamowe jak smycze, torby materiałowe, parasole itp. – nadruk jest elastyczny, odznacza się świetnymi kolorami oraz trwałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Co to są znaki bezpieczeństwa?

Znaki bezpieczeństwa jest to zestaw symboli, który dotyczy przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz higieny. Stosowane są przeważnie w zakładach pracy i w miejscach użyteczności publicznej. Wszystkie znaki są podstawowymi oznaczeniami każdego…
View Post

Co warto wiedzieć o druku cyfrowym?

Należy mieć świadomość, że druk cyfrowy z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przy zastosowaniu wspomnianej metody powstaje znaczna większość materiałów reklamowych.…
View Post

Trendy cen złomu w 2023

Ceny złomu zawsze były dobrym wskaźnikiem stanu gospodarki, a 2023 rok przynosi nowe dane i trendy, które warto przeanalizować. W tym artykule przyjrzymy się aktualnym cenom złomu oraz czynnikom, które…
View Post

Bo w saunie fajnie jest…

Wydaje się, że Polacy nie docenili jeszcze w wystarczającym stopniu korzyści wynikających z regularnego przebywania w saunie. Tymczasem inne nacje już od dawna wiedzą, że sauna to zdrowie! Oczywiście, jak…
View Post