Krzesła biurowe dostępne dziś w sprzedaży charakteryzują się dużą różnorodnością. Modele opisywane jaki ergonomiczne są przeważnie dość drogie, jeśli jednak oczekujemy, że krzesło biurowe obrotowe ma być przede wszystkim tanie, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem takiego rozwiązania. Czy jednak jego zakup ma sens?
Ergonomiczne krzesła do biura – dlaczego warto?
Krzesła biurowe ergonomiczne to termin wykorzystywany dość powszechnie. Warto więc zauważyć, że choć stosuje się go często i chętnie, jego używanie nie zawsze jest uzasadnione. Jeśli więc mamy do czynienia z ergonomicznym krzesłem obrotowym, musi być to rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik ma możliwość pracowania w optymalnych dla siebie warunkach. Rola ergonomiczności krzesła biurowego jest zresztą niemożliwa do przecenienia. Jeśli krzesła biurowe są niewygodne, ich użytkownik szybko zaczyna uskarżać się na bóle pleców, często też towarzyszą mu bóle mięśni oraz dolegliwości bólowe stawów. Z czasem efektywność pracy spada. I choć wielu pracodawcom wydaje się to niewiarygodne, Krzesło biurowe obrotowe wybrane w sposób przemyślany, może przyczynić się do zmniejszenia liczby zwolnień lekarskich.
Jak rozpoznać krzesło ergonomiczne?
Krzesła biurowe ergonomiczne są kojarzone przede wszystkim z tymi, których znakiem rozpoznawczym jest wyprofilowane oparcie i rzeczywiście, gdy mamy do czynienia z wcięciem zlokalizowanym w części lędźwiowej, możemy być pewni, że krzesło biurowe odpowiada budowie naszego kręgosłupa. Nie jest to jednak jedyna cecha modelu ergonomicznego, która zasługuje na podkreślenie. Nie mniej istotne jest to, że ergonomiczne krzesło biurowe obrotowe powinno mieć możliwość ustawienia samego siedliska na odpowiedniej wysokości. Model, który ma prawo się podobać ma też podłokietniki z regulacją oraz stabilną podstawę, która zabezpiecza przed przypadkowymi kontuzjami. Plusem krzesła biurowego jest też stwarzana przez nie możliwość odchylania poparcia do tyłu. Pozwala ona na rozprostowanie pleców, a tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych.