Bez kategorii

Czy opłaca się kupować nowe auto z silnikiem diesla?

Diesel to jest to! Z tym, że nie w dzisiejszych czasach. Kupno samochodu z takim silnikiem się zwyczajnie nie opłaca.

Każdy szanujący się producent samochodów, zwłaszcza z Niemiec, ma w swojej ofercie dobre, oszczędne samochody z silnikami diesla. Takie, co to mało palą i przyjemnie turkoczą po włączeniu motoru. Takie, co to kosztują majątek, kiedy są nowe, a potem…

No właśnie – a potem powinny, teoretycznie, przynosić oszczędności. Teoretycznie, bo w praktyce w większości przypadków dzieje się inaczej.

Pomińmy milczeniem ceny paliwa. W końcu zdarzało się w przeszłości, że diesel był droższy od etyliny, po czym sytuacja wracała do normy. Wydatki na silniki napędzane paliwem dieslowskim powinny jednak zwracać się w trakcie eksploatacji samochodu.

Dlaczego? Bo taki silnik mniej pali, a więc – każda setka kilometrów kosztuje kilka złotych mniej. Dokładniej, jeśli przyjąć, że zużycie jest niższe przeciętnie o 2 l na 100 km, oszczędność wyniesie około 10-11 zł.

Czy jednak ta dycha na setkę to rzeczywiście tak dużo? Pewnie jesteście ciekawi, czy taka oszczędność wystarczy na pokrycie różnicy w kosztach zakupu auta z silnikiem diesla. Sprawdźmy.

Ceny nowych samochodów – diesel i benzyna

Na wykresie powyżej mamy cztery samochody. Corsa, Focus, Octavia i Audi A4. Każde z innej klasy, każde dostępne z silnikami tak dieslowskimi jak i benzynowymi. W większości przypadków te pierwsze są o kilkanaście tysięcy droższe (wyjątek, ważny, stanowi Audi).

Procentowo wygląda to tak:

różnice w cenie – diesel i benzyna

Żeby wyliczyć opłacalność zakupu diesla przyjmujemy trzy scenariusze. Zakładamy, że wszystkie samochody mają takie same koszty obsługi, napraw i ubezpieczenia (co w rzeczywistości nie jest prawdą, ale dla tej symulacji można takie założenie przyjąć).

  • W pierwszym scenariuszu przejeżdżacie rocznie 15 tys. km,
  • W drugim scenariuszu roczny przebieg to 25 tys. km,
  • W trzecim każdego roku pokonujecie 50 tys. km.

Różnice w kosztach paliwa przy założeniu, że diesel zużywa o 2 l na 100 km mniej i jest o 30 gr tańszy przedstawia wykres:

O ile tańszy jest diesel?

Im większy przebieg, tym – co naturalne – większe oszczędności. Gdybyście jeździli 50 tys. km rocznie, w kieszeni zostanie wam po siedmiu latach dodatkowe 2,1 tys. zł. Niby dużo, a jednak…

No właśnie – a jednak znacznie mniej niż wynoszą koszty zakupu samochodu z silnikiem diesla.

Nie traćcie jednak nadziei, przynajmniej na razie. W końcu może się zdarzyć, że samochód napędzany olejem napędowym będzie droższy przy odsprzedaży. I wtedy odbijecie sobie to, co wydaliście na początku.

Rzućmy okiem na różnice w wysokości przeciętnej ceny wybranych samochodów (sprawdzamy, o ile droższe są auta z silnikiem diesla):

O ile drożej odsprzedacie diesla?

Porzućcie wszelką nadzieję! W najlepszym przypadku cena odsprzedaży auta z silnikiem diesla jest o prawie 4 tys. zł wyższa od podobnego wozu z silnikiem benzynowym. W najgorszym, benzyniak jest droższy o ponad 3,8 tys. zł. To znacznie mniejsze różnice niż w przypadku aut nowych.

Tylko audi pozwala oszczędzić

Jak widać, jedynie Audi daje nadzieję na zwrot z inwestycji w diesla. W pozostałych przypadkach kosztów nie udaje się odrobić nawet przy bardzo dużych jak na nasze warunki przebiegach. Straty są tym wyższe, że pieniądze wydane na diesla można by zainwestować w coś innego. Choćby – w lokatę.

A tyle zarobią ci, którzy kupią auto na benzynę

Gdybyście jeździli po 25 tys. km rocznie i kupili auto napędzane silnikiem benzynowym, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze ulokowali w banku, bylibyście nominalnie o dobrych kilka tysięcy złotych „do przodu”.

Comments are closed.

You May Also Like

Magazyn na miarę

Duże firmy logistyczne borykają się ciągle z problemem niedostatku miejsca. Magazyny powstają w bardzo szybkim tempie i jest ich coraz więcej w każdej podmiejskiej okolicy. Budowa tego typu obiektu jest…
View Post

Czym jest konfekcjonowanie produktów?

Konfekcjonowanie towaru to po prostu przepakowywanie, ale bez zmiany fizycznych cech danego artykułu. Produkty muszą się dobrze prezentować pod względem wizualnym, żeby klienci byli zadowoleni. Kluczowe jest pierwsze wrażenie i…
View Post

Kurierzy

Chyba nikt nie był w stanie przewidzieć, że sytuacja na świecie przybierze taki kształt, jaki ma obecnie. Swojego rodzaju upośledzenie gospodarcze nastąpiło znienacka i całkowicie zmieniło oblicze realiów, w których…
View Post