Znaki bezpieczeństwa jest to zestaw symboli, który dotyczy przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz higieny. Stosowane są przeważnie w zakładach pracy i w miejscach użyteczności publicznej. Wszystkie znaki są podstawowymi oznaczeniami każdego obiektu, a także miejsca pracy.
Zadania znaków bezpieczeństwa
Znaki bezpieczeństwa ułatwiają zadanie nie tylko pracownikom danego obiektu, ale także ratownikom medycznym i innym służbom. Kierują one do najważniejszych miejsc, takich jak na przykład wyjścia awaryjne. Pokazują lokalizację sprzętu niezbędnego do ewakuacji, medycznego, pożarniczego. Ostrzegają o zagrożeniach, a także wskazują jak zachować się poprawnie w konkretnym miejscu, aby uniknąć niebezpieczeństwa.Symbole są łatwe do odczytu i zrozumiałe dla wszystkich. Bezpieczeństwo oznakowane jest znakami ewakuacyjnymi, ochrony przeciwpożarowej ppoż, a także znakami ochrony i higieny pracyZnaki bezpieczeństwa to także naklejki na gaśnice, tablice numerów alarmowych, instrukcje BHP i bezpieczeństwa pożarowego, a także oznakowania ewakuacyjne i ochrona przeciwpożarowa.
Podstawowy podział znaków bezpieczeństwa
Podstawowy podział znaków bezpieczeństwa to znaki nakazu, zakazu, ostrzegawcze i informacyjne. Każda z tych grup ma charakterystyczne kolory, kształty. W niektórych przypadkach znaki te stosuje się wraz z opisem.Znaki zakazu w prosty i czytelny sposób wskazują na czynności i zachowania zabronione w danym miejscu. Występują w postaci białego kołka z czerwoną obwódką i czarnym, przekreślonym piktogramem.Znaki nakazu wskazują jakie zachowanie i czynności są właściwe w danym miejscu. Maja postać niebieskiego koła z białym piktogramem.Znaki ostrzegawcze w przejrzysty sposób ostrzegają przed realnym zagrożeniem w danym miejscu. Znaki mają postać żółtego trójkąta z czerwoną obwódką i czarnym piktogramem.Znaki informacyjne mają za zadanie, w maksymalny sposób, poinformować odbiorcę o położeniu najważniejszych elementów. Mają postać zielonego kwadratu z białą obwódka i piktogramem.