Bez kategorii

Krótka historia uchwytów magnetycznych

Odkrycie magnesu, podobnie jak wielu innych wynalazków przypisują sobie Chińczycy. Wzmianki o magnetycznych właściwościach minerałów pochodzą nie tylko z tego azjatyckiego kraju, ale także ze starożytnej Grecji. Przyjrzyjmy się jak układała się historia magnesu, która swój finał ma w nowoczesnych uchwytach magnetycznych o szerokim zastosowaniu.

Magnes w starożytności

Ludy żyjące przed naszą erą zauważyły, że niektóre minerały mają moc przyciągania. Sama nazwę magnes zawdzięcza miasteczku Magnezja, położonemu na półwyspie Azja Mniejsza, gdzie odkryto bogate złoża magnetycznej rudy.

Już Tales z Miletu opisywał w swoich dziełach niezwykłe skały, mające możliwość przyciągania innych ciał. Chińczycy zaś w oparciu o właściwości magnetyczne skonstruowali kompas, dając początki żegludze morskiej. Co ciekawe pierwsze kompasy były kawałkiem skały (magnetytu) położonej na drewienku dryfującym w misce z wodą.

Nowożytne badania nad właściwościami magnetycznymi

Około roku 1600 niejaki Gilbert prowadził wnikliwe badania nad magnesami. Z jego doświadczeń wynikało, iż magnes nawet po przecięciu na dwie części dalej zachowuje swoje właściwości w każdej z nich. Uczony doszedł też do wniosku, że silne ogrzanie powoduje utratę właściwości magnetycznych.

Największym odkryciem, dzięki któremu Gilbert przeszedł do historii było jednak odkrycie pola magnetycznego Ziemi, które także magnesuje metalowe przedmioty.

Uchwyty magnetyczne w XIX – wiecznych wynalazkach

Współczesne zastosowanie magnesów w codziennym życiu, szczególnie w elektryce i elektronice zawdzięczamy natomiast XIX – wiecznym naukowcom. Ewing dokonał odkrycia, iż niektóre magnesy tracą swoje właściwości po wyjęciu z pola magnetycznego, inne natomiast zachowują je.

Kiedy natomiast, już po odkryciu prądu elektrycznego badacze zorientowali się, iż igła wykonana ze stali może być magnesowana za pomocą pola magnetycznego wytwarzanego przez prąd (Arago, 1820 rok) sam Ampere doszedł do wniosku, że siłę magnetyczna można zwiekszyć. Wzmocnienie efektu następowało, gdy magnesowane ciało owinęło się kilkakrotnie przewodem z prądem.

Obecnie na tych odkryciach bazuje produkcja urządzeń elektronicznych, gdzie wykorzystywane są uchwyty magnetyczne. Jeśli przypomnimy sobie, że bez uchwytów magnetycznych nie istniały by różnego rodzaju prądownice i silniki elektryczne, zauważymy jak wielką rolę w historii ludzkości odegrał magnes.

Uchwyty magnetyczne dostępne są w ofercie Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Idealne narzędzie pracy

Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących programy dla księgowych. W zależności od tego, jakie branże biznesowe się obsługuje taki program wybieramy. Księgowość oferuje wsparcie w każdej sytuacji, niezależnie od tego,…
View Post

Poznaj zalety plastikowych pojemników

Plastikowe pojemniki są coraz bardziej powszechne w przemyśle. Używane są nie tylko do przechowywania produktów i ich dystrybucji. Mogą być również wykorzystywane jako elementy wyposażenia zakładu produkcyjnego. Jakie są zalety…
View Post

Trendy cen złomu w 2023

Ceny złomu zawsze były dobrym wskaźnikiem stanu gospodarki, a 2023 rok przynosi nowe dane i trendy, które warto przeanalizować. W tym artykule przyjrzymy się aktualnym cenom złomu oraz czynnikom, które…
View Post

Zdrowe włosy, zdrowy umysł

Czy wiesz, że zdrowie Twoich włosów może być odzwierciedleniem ogólnego stanu Twojego zdrowia? Trycholog z Gorzowa pomoże Ci zrozumieć przyczyny problemów z włosami i skalpem oraz wskaże odpowiednie metody leczenia.…
View Post

Fanpage na Facebooku – ile to kosztuje?

Nawet jeżeli sprzedajesz drewniane kwadraciki służące do niczego, Twój biznes może wygenerować kilkakrotnie więcej dochodów, jeżeli go odpowiednio wypromujesz w Internecie. Olbrzymią pomoc stanowią tutaj social media, które otworzyły pole…
View Post