Bez kategorii

Upadłość konsumencka – dla kogo jest przeznaczona i jak wypełnić wniosek do sądu?

Pojęcie upadłości konsumenckiej jest znane większości osób. Nie znaczy to jednak, że wiemy jakie warunki trzeba spełnić i jak przeprowadzić formalności, by ogłosić upadłość konsumencką. O czym nie można zapomnieć składając wniosek?

Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Pożyczanie pieniędzy jest rzeczą naturalną. Należy jednak pamiętać, że zaciągnięte zobowiązania należy regulować. Problem pojawia się, gdy długi przerastają możliwości finansowe dłużnika, a wierzyciele zaczynają się niecierpliwić.

Właśnie dla takich osób zostało stworzone Prawo upadłościowe, które daje możliwość przeprowadzenia upadłości konsumenckiej, która ma za zadanie uwolnić dłużnika od zaciągniętych zobowiązań, a jednocześnie w jak największym stopniu zaspokoić wierzycieli.

Jakie informacje muszą znaleźć się we wniosku o upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka może ogłosić wyłącznie sąd. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką, w którym należy bardzo dokładnie opisać swoją sytuację finansową. Zarobki, wydatki oraz sytuacja majątkowa musi być wyczerpująco przedstawiona.

Wniosek o upadłość konsumencką musi zawierać wszystkie niezbędne dane dłużnika. Imię, nazwisko, PESEL czy NIP. Kolejnym krokiem jest opisanie posiadanego majątku. Ważne jest podanie adresów nieruchomości oraz wstępne oszacowanie ich wartości.

Wniosek o upadłość konsumencką musi zawierać dokładne określenie wierzycieli oraz kwoty zadłużenia. Nie zawsze jest to proste zadanie, gdyż często dłużnicy unikają kontaktu z wierzycielami, a korespondencję wyrzucają. Chcąc podać wszystkie informacje należy zwrócić się do sądu z zapytaniem, jakie sprawy toczą się przeciwko dłużnikowi.

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką to pierwszy krok do rozpoczęcia procedury umorzenia długów. Trzeba jednak wiedzieć, że konsekwencje upadłości są bardzo poważne. Sąd może nakazać sprzedaż majątku, by w jak największej części zaspokoić wierzycieli. Pozostała część majątku dłużnika znajdzie się w pieczy syndyku upadłościowego, który będzie nim zarządzał. Dłużnik nie będzie mógł samodzielnie podejmować żadnych zobowiązań finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jakie usługi świadczy kancelaria notarialna

Kancelaria notarialna to rodzaj instytucji, która świadczy usługi prawnicze. Jednak zajmuje się przede wszystkim dokumentami takimi jak umowy, testamenty, czy wszelkie inne, które dotyczą prawa własności, majątku, czy spadku. Przede…
View Post

Gitterbox

Pojemniki gitar box stosowane są w różnego rodzaju magazynach do przechowywania i przetransportowania ciężkich produktów.
View Post

Odbiór odpadów innych niż komunalne

Lipiec 2013 roku oznaczał koniec pewnej epoki. Od początku tego miesiąca właściciele nieruchomości zamieszkałych zostali zwolnienie z obowiązku podpisywania umów na wywóz odpadów ze swoich posesji. W zamian za to…
View Post