Bez kategorii

Czym jest faktura uproszczona?

Konieczność uszczelnienia systemu podatkowego VAT w Polsce spowodowała, że w roku ubiegłym zostały wprowadzone pewne zmiany, które z jednej strony miały wesprzeć kontrolę skarbową, ale z drugiej miały być udogodnieniem dla przedsiębiorców. Jednym z takich rozwiązań jest faktura uproszczona.

Czym jest faktura uproszczona?

Faktura uproszczona jest dokumentem potwierdzającym zawarcie transakcji i uprawniającym do odliczenia podatku VAT, ale tym różni się od faktury standardowej, że może zawierać mniej danych przy jednoczesnym spełnieniu dwóch warunków: jeśli kwota nie przekracza 450 zł i faktura zawiera dane, które pozwalają określić dla poszczególnych stawek kwotę podatku.

Przy spełnieniu tych dwóch założeń przedsiębiorca może wystawiać tzw. faktury uproszczone, które są zdecydowanie mniej szczegółowe, a ich wygenerowanie zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

Jakich danych nie musi zawierać faktura uproszczona?

Faktura uproszczona musi zawierać kluczowe elementy, które będą podstawą do odliczenia podatku VAT i będą precyzyjnym potwierdzeniem transakcji. Nie ma konieczności umieszczać na fakturze imienia i nazwiska lub nazwy nabywcy oraz jego adresu, miary i ilości dostarczonego asortymentu lub wykonanej usługi, ceny jednostkowej towaru lub usługi netto czy wartości dostarczonych produktów lub usług netto.

Brak konieczności umieszczania powyższych danych na fakturze uproszczonej to oszczędność czasu dla przedsiębiorcy, którzy do tej pory musieli precyzyjnie wykazywać wszystkie elementy nawet przy bardzo małych transakcjach, co skutkowało tym, że więcej czasu poświęcali na uzupełnianie dokumentacji niż na samą sprzedaż towarów czy usług.

Ograniczenia w wystawianiu faktur uproszczonych

Niestety nie do każdego rodzaju sprzedaży jest możliwość wystawienia faktury uproszczonej. Zgodnie z przepisami finansowymi faktury uproszczone nie mogą być wystawiane, jeśli sprzedaż ma charakter wysyłkowy z terytorium i na terytorium kraju, w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz świadczenia usług oraz w tych formach transakcji, w których na fakturze nie jest podawany NIP kupującego.

Ograniczenia te dotyczą więc przede wszystkim sprzedaży internetowej, która w ostatnim czasie bardzo prężnie się rozwija i dynamicznie zwiększa swój udział w rynku.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Co warto wiedzieć o uprawnieniach gazowych?

Można zaobserwować, że uprawnienia gazowe poznań z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie wszyscy jednak jeszcze przekonali się do ich zdobycia. Należy mieć świadomość, że wspomniane uprawnienia…
View Post

Apartamenty inwestycyjne nad morzem

Poranek przy kawie i morskiej bryzie, pieszczącej subtelnie Twoją twarz lub wieczór z widokiem na malowniczy zachód słońca, przy akompaniamencie dobiegającego z oddali krzyku mew. Majaczący na widnokręgu statek, kołyszący…
View Post

Drukowanie kodów kreskowych

Kody kreskowe są już na stałe wpisane we współczesny krajobraz. Nie dziwi to, ponieważ znacząco ułatwiają pracę w wielu dziedzinach życia. Szybkie skanowanie zamiast ręcznego wpisywania detali dotyczących rzeczy lub…
View Post

Zalety druku cyfrowego

Za sprawą nieustannego rozwoju technologicznego, możliwości nanoszenia obrazu na podłoże drukowe są obecnie bardzo wysokie. Firmy z branży poligraficznej coraz częściej posiadają w swojej ofercie usługę wykonania druku cyfrowego, która…
View Post

Zleć wywóz śmieci profesjonalnej firmie

Jak pozbyć się dodatkowych odpadów lub takich, których nie można pozostawić w tradycyjnych koszach? Rozwiązaniem jest na to firma wywożąca śmieci. Taka usługa to przede wszystkim wygoda oraz nieduże koszty.
View Post