Dobrze napisane CV to połowa sukcesu. Właśnie dlatego warto jest przyłożyć się do tego zadania – w innym przypadku nie zostaniemy nawet zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, a tym samym nie będziemy mieć okazji do tego, aby przedstawić swoje kompetencje. Samodzielne stworzenie CV po angielsku jest zwykle nieco trudniejsze – należy stosować odpowiednie zwroty oraz wyrażenia, które są adekwatne do okoliczności.
Gotowe szablony
Osoby, które kompletnie nie wiedzą, jak stworzyć CV po angielsku mogą skorzystać z gotowych szablonów. Są one udostępniane w sieci całkowicie za darmo. Oczywiście ważne jest to, aby wybrać stronę godną zaufania. Ponadto należy upewnić się, że zamieszczane na niej treści są weryfikowane i sprawdzane przez profesjonalistów. Liczy się nie tylko poprawność językowa oraz gramatyczna. Trzeba pamiętać, że w CV po angielsku nie powinny znajdować się zwroty stosowane na co dzień.
Minusem gotowych szablonów jest fakt, że są one dość często spotykane. Właśnie dlatego nie warto jest wybierać najpopularniejszego wzoru, który cieszy się największym zainteresowaniem użytkowników. Czasami lepiej jest poszukać nieco dłużej, aby mieć pewność, że stworzone CV po angielsku przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy. Unikatowość także ma znaczenie, a więc dobrze jest dodać coś od siebie.
Brak zdjęcia
Warto wiedzieć, że w cv po angielsku zwykle nie zamieszcza się zdjęcia. Zupełnie inaczej jest w wersji polskiej. Wszystko po to, aby uniknąć dyskryminacji ze względu na wygląd. Ponadto nie zaleca się umieszczania stanu cywilnego – niezależnie od tego, jaki język stosujemy. Jest to całkowicie zbędne informacja, która nic nie wnosi w życie zawodowe.
Oprócz tego w CV w języku angielskim pomija się najczęściej płeć oraz adres. Nie należy jednak zapomnieć o danych kontaktowych, ponieważ są one absolutnie niezbędne do tego, aby pracodawca mógł np. zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną.
Doświadczenie zawodowe
W CV warto jest przedstawić swoje doświadczenie zawodowe, które jest bezpośrednio powiązane z danym stanowiskiem. Dotyczy to przede wszystkim osób, które pracowały w wielu miejscach. Nie ma sensu umieszczać w CV pracy na farmie, jeśli staramy się o posadę lektora w szkole językowej.
Wiadomym jest, że CV powinno zrobić wrażenie na pracodawcy, jednak przesadna oryginalność również może zostać źle odebrana. Należy przede wszystkim stosować się do wyżej wspomnianych reguł, gdyż dzięki temu będziemy sprawiać wrażenie profesjonalistów.