Bez kategorii

Budowa komputera jednoukładowego

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się komputer jednoukładowy. Jest to wydajne urządzenie, które jednocześnie można dostać w dosyć przystępnej cenie.

Postać komputera jednoukładowego

Występuje w formie mikroukładów mikrokontrolera i z reguły można je spotkać we wbudowanych urządzeniach. Obsługa takiego komputera nie jest niczym ciężkim, więc nawet mało doświadczone osoby powinny bez większych problemów sobie z tym poradzić.

Trzeba jednak pamiętać, że płytka drukowana ma małe rozmiary, ale bardzo duże możliwości. Jest ona wyposażona w pamięć RAM, Flash, Wi-Fi, Bluetooth oraz mikroprocesor. Dzięki takiej konstrukcji można uruchomić takie systemy jak: Android, Linux oraz Windows.

Najważniejsze parametry

Duża moc obliczeniowa, niska cena oraz prosta obsługa to największe zalety komputerów jednoukładowych. Oprócz tego są one jeszcze bardzo małe, dlatego można je schować praktycznie wszędzie i nie powinny zajmować dużo miejsca. Wydajność obecnie stosowanych komputerów jednoukładowych jest bardzo duża, dlatego użytkownicy nie powinni raczej na to narzekać.

Nawet wymagające aplikacje można bez większych problemów otworzyć na komputerach jednoukładowych. Na uwagę zasługuje fakt, że już w 1976 roku został zaprezentowany pierwszy komputer jednoukładowy. Nazwano go „dyna micro” i był to wstęp do rewolucji technologicznej w tym zakresie. Dla wielu osób komputer jednoukładowy to po prostu zminiaturyzowana wersja płyty głównej komputera stacjonarnego.

Zakup komputera jednoukładowego

Oczywiście jest parę różnic, ale porównanie wydaje się nad wyraz trafne. Wydajne działanie wszystkich aplikacji jest możliwe dzięki dużej mocy obliczeniowej. Czasami w komputerach jednoukładowych występują wymienne moduły, które pozwalają stosować karty rozszerzeń oraz dodatkowe karty pamięci. Należy zachować szczególną ostrożność przy wymianie płytek pochodzących od różnych producentów.

Teoretycznie nie powinny wystąpić żadne problemy, ale zawsze lepiej uważać i zapobiegać niż później dopiero naprawiać. Kupując produkty u renomowanych producentów można liczyć na wysoką jakość wszystkich elementów. Dzięki temu komputer jednoukładowy może posłużyć znacznie dłużej. Nie można też zapominać o oprogramowaniu, którego wybór jest równie ważny. Wszelkie usterki na płytce należy zgłosić jak najszybciej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Plastikowe pojemniki z przegródkami

Działanie krajowej oraz światowej gospodarki oparte jest o obrót różnorodnymi towarami. Wiele sektorów przemysłu, takich jak branża napojów, rolnictwo, przetwórstwo żywności czy handel detaliczny wymaga zastosowania rozwiązań, które pomogą usprawnić…
View Post

Dlaczego warto inwestować w szkolenia kadrowe?

Szkolenia kadrowe są bardzo potrzebne w każdym, nawet najmniejszym przedsiębiorstwie. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie z tego sprawę i decyduje się na podniesienie kwalifikacji swoich pracowników. Jednak czy naprawdę warto?
View Post

Magazyn na miarę

Duże firmy logistyczne borykają się ciągle z problemem niedostatku miejsca. Magazyny powstają w bardzo szybkim tempie i jest ich coraz więcej w każdej podmiejskiej okolicy. Budowa tego typu obiektu jest…
View Post

Słońce sięgnęło ziemi

Moc natury doświadczana każdego dnia w postaci promieni słonecznych stała się kluczem do zielonej energii przyszłości. Podczas gdy wiele osób kojarzy panele fotowoltaiczne głównie z dachami budynków, naziemne konstrukcje otwierają…
View Post