Bez kategorii

Budowa komputera jednoukładowego

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się komputer jednoukładowy. Jest to wydajne urządzenie, które jednocześnie można dostać w dosyć przystępnej cenie.

Postać komputera jednoukładowego

Występuje w formie mikroukładów mikrokontrolera i z reguły można je spotkać we wbudowanych urządzeniach. Obsługa takiego komputera nie jest niczym ciężkim, więc nawet mało doświadczone osoby powinny bez większych problemów sobie z tym poradzić.

Trzeba jednak pamiętać, że płytka drukowana ma małe rozmiary, ale bardzo duże możliwości. Jest ona wyposażona w pamięć RAM, Flash, Wi-Fi, Bluetooth oraz mikroprocesor. Dzięki takiej konstrukcji można uruchomić takie systemy jak: Android, Linux oraz Windows.

Najważniejsze parametry

Duża moc obliczeniowa, niska cena oraz prosta obsługa to największe zalety komputerów jednoukładowych. Oprócz tego są one jeszcze bardzo małe, dlatego można je schować praktycznie wszędzie i nie powinny zajmować dużo miejsca. Wydajność obecnie stosowanych komputerów jednoukładowych jest bardzo duża, dlatego użytkownicy nie powinni raczej na to narzekać.

Nawet wymagające aplikacje można bez większych problemów otworzyć na komputerach jednoukładowych. Na uwagę zasługuje fakt, że już w 1976 roku został zaprezentowany pierwszy komputer jednoukładowy. Nazwano go „dyna micro” i był to wstęp do rewolucji technologicznej w tym zakresie. Dla wielu osób komputer jednoukładowy to po prostu zminiaturyzowana wersja płyty głównej komputera stacjonarnego.

Zakup komputera jednoukładowego

Oczywiście jest parę różnic, ale porównanie wydaje się nad wyraz trafne. Wydajne działanie wszystkich aplikacji jest możliwe dzięki dużej mocy obliczeniowej. Czasami w komputerach jednoukładowych występują wymienne moduły, które pozwalają stosować karty rozszerzeń oraz dodatkowe karty pamięci. Należy zachować szczególną ostrożność przy wymianie płytek pochodzących od różnych producentów.

Teoretycznie nie powinny wystąpić żadne problemy, ale zawsze lepiej uważać i zapobiegać niż później dopiero naprawiać. Kupując produkty u renomowanych producentów można liczyć na wysoką jakość wszystkich elementów. Dzięki temu komputer jednoukładowy może posłużyć znacznie dłużej. Nie można też zapominać o oprogramowaniu, którego wybór jest równie ważny. Wszelkie usterki na płytce należy zgłosić jak najszybciej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wykładziny do biur i przedszkoli

Wykładzina dywanowa przemysłowa stosowana jest w miejscach o dużym natężeniu ruchu ludzi. Często są to urzędy, biurowce, szkoły, a nawet magazyny. Intensywnie użytkowana powierzchnia musi charakteryzować się szczególnymi właściwościami. Nie…
View Post

Gdzie chować złote monety

Amerykanów ogarnia nowa gorączka. Gorączka złota, oczywiście. Większość mieszkańców USA nie ufa ani rządowi w Waszyngtonie, ani bankom i Wall Street. W efekcie zabezpieczają swoją przyszłość finansową na własną rękę.…
View Post

Biura rachunkowe – pewność i bezpieczeństwo podatkowe

Wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą podlegają regulacjom podatkowym, dlatego muszą prowadzić księgowość. Większość dużych firm posiada własne służby księgowe, zajmujące się kompleksowym rozliczaniem podatków, spraw kadrowych oraz płacowych. Ale mniejsze i średnie przedsiębiorstwa często zlecają sprawy księgowe firmom zewnętrznym.
View Post