Bez kategorii

Wypożyczanie maszyn budowanych – czy to się opłaca?

Gdyby policzyć koszt zakupu nawet podstawowego parku maszynowego dla małej firmy budowlanej, szybko okaże się, że do realizacji typowych usług budowlanych dobrze byłoby mieć kilkaset, a nawet milion złotych na inwestycję.

Oczywiście można sprzęt leasingować, ale nowe firmy mogą mieć tutaj trudność z uzyskaniem dobrych warunków finansowych, do tego przy większych kwotach leasing nie jest już taki bezproblemowy do zdobycia.

Wynajem maszyn wydaje się być najdroższą formą, postrzeganą jako niepotrzebna rozrzutność. Czy aby na pewno?

Ile kosztuje wynajem?

Koszt wynajmu technicznie zwykle będzie się zawierać gdzieś między 1/50 a 1/200 ceny zakupu maszyny czy urządzenia.
Jeśli więc przykładowo agregat prądotwórczy o mocy 20 kVA kosztuje 25-30 tys. zł, to jego wynajem powinien się zamknąć w 300 zł za dobę.

agregat prądotwórczy 20 kva

Taka bazowa wycena pozwala na łatwe oszacowanie opłacalności wynajmu względem zakupu, choć w tym drugim przypadku nie wyczerpuje jednak wszystkich kosztów utrzymania urządzenia. O tym jednak później.

Koszt zakupu/leasingu

Zakup maszyn budowanych jest nieco bardziej skomplikowanym logistycznie procesem. Wyposażenie całego parku maszynowego na starcie jest – jak opisano we wstępie – relatywnie kosztowne, przez co szybkie osiągnięcie pełnej sprawności do realizacji zleceń będzie trudne.
Jednak nawet jeśli posiadamy środki, lub mamy satysfakcjonującą ofertę leasingową, pozostaje problem serwisowania, zabezpieczania i transportu maszyn.

Urządzenia lubią się psuć, a gwarancja na maszyny budowlane nie jest wieczysta, ale nawet zwykłe serwisowanie to już pewien koszt i poświęcany czas pracownika. Do tego dochodzi problem zabezpieczenia maszyn w czasie kiedy nie pracują – zarówno przed czynnikami zewnętrznymi jak i powszechnymi niestety kradzieżami. To wszystko generuje dodatkowe, nie zliczane początkowo koszty, które podnoszą całkowitą cenę posiadania sprzętu na własność.

Kupuj długoterminowo, wynajmuj pod zlecenia

W Polsce od kilkunastu już lat działają profesjonalne wypożyczalnie sprzętu budowlanego. Katalog oferowanego sprzętu może być dla wielu wręcz imponujący, pozwalając niemal od zera uzbroić cały plac budowy.

Realizując pojedyncze, nietypowe zlecenia, czy też zaczynając działalność w branży budowlanej, wynajmowanie narzędzi pracy wydaje się być uzasadnione ekonomicznie i zarazem bezpieczne dla przyszłości przedsiębiorstwa (brak problemu przeinwestowania w sprzęt).

Także sytuacje, gdy zwiększenie mocy przerobowych dzięki dodatkowym maszynom wyraźnie skróci czas realizacji inwestycji, albo też kluczowa maszyna właśnie uległa awarii, wtedy szybki wynajem celem uzupełnienia braków będzie bez wątpienia właściwą strategią.

Długoterminowo często zakup własnych maszyn będzie efektywniejszy finansowo, o ile tylko zapewnimy im stałe zaangażowanie do pracy i przygotujemy miejsce do ich przetrzymywania w czasie, kiedy nie zarabiają dla nas pieniędzy.

Publikacja przygotowana została we współpracy z firmą Boels Rental.

boels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Oprogramowanie enova coraz bardziej popularne

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga od nas poświęcenia wiele czasu. Zwłaszcza w przypadku gdy nasza firma się rozrasta. Umiejętność zarządzania zespołem w takich przypadkach jest bardzo ważna. Zatem czy istnieją…
View Post

Jak wybrać kalendarz na zamówienie?

Kalendarze na zamówienie cieszą się ogromną popularnością. Warto jednak wiedzieć, że dzielą się one na wiele różnych rodzajów, więc podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu może być trudne. Dlatego warto…
View Post