Nie zawsze mamy czas na mycie, obieranie i krojenie warzyw na różne dania. W takim przypadku warto sięgnąć po warzywa, które mają wygodniejszą formę – konserwowe, mrożone i suszone.
Czym zastąpić świeże warzywa?
Warzywa powinny być podstawą diety, natomiast nie każdy z nas ma czas na stosowanie warzyw świeżych. W takiej sytuacji warto sięgnąć po produkty oferowane przez zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego, by ułatwić sobie gotowanie.
Zakłady te mogą zaoferować mnóstwo produktów, które potrafią zastąpić świeże warzywa i owoce, a przy tym są bardzo proste w użyciu oraz oszczędzają dużo czasu.
Jakie rodzaje warzyw ułatwiają przyrządzanie dań?
Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego mają w ofercie produkty jak:
– Warzywa mrożone – są one mrożone niedługo po zbiorze, dlatego po rozmrożeniu smakują równie dobrze, jak warzywa świeże.
– Warzywa konserwowe – puszki z warzywami idealne do szybkiego przygotowania wielu dań bez konieczności gotowania, na przykład do sałatek.
– Warzywa suszone – poddawane procesom suszenia, dzięki czemu zachowują trwałość na długi czas bez sztucznych dodatków.
Powyższe rodzaje warzyw zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego może też zaoferować w mieszankach, które zawierają w składzie różne warzywa dla prostszego przyrządzania wyśmienitych potraw jak zupy, farsze, gulasze, zapiekanki, dania na patelnię.
Czy warzywa konserwowe, mrożone i suszone są zdrowe?
To bardzo często pojawiające się pytanie, ponieważ warzywa świeże są źródłem wielu wartościowych składników jak witaminy, minerały, antyoksydanty, błonnik. Czy warzywa mrożone, konserwowe i suszone są równie zdrowe?
Warzywa poddawane procesom mrożenia i suszenia zachowują swoje prozdrowotne właściwości. To powoduje, że mogą być one świetnym zamiennikiem dla świeżych warzyw.
Nieco inaczej wygląda sprawa z konserwami, ponieważ warzywa są poddawane wtedy wysokiej temperaturze i wybrane składniki aktywne rozpuszczają się w zalewach. Dotyczy to głównie witaminy C i witamin zaliczanych do grupy B. Nie znaczy to jednak, że należy z nich zrezygnować, ponieważ nadal zawierają one wartościowy błonnik, białko, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i minerały.