Bez kategorii

Waga – elektroniczna maszyna górnicza

Niektóre maszyny górnicze są w pełni zaawansowanymi urządzeniami elektromechanicznymi, których zadaniem jest dokładne odmierzenie ilości sprzedawanego w świat urobku. Jak zatem działa typowa, kolejowa waga załadunkowa, która każdego dnia waży setki, jeśli nie tysiące ton węgla?

Prosta sygnalizacja

Typowa waga załadunkowa jest wyposażona w szereg zabezpieczeń, których zadaniem jest dokładne zmierzenie ciężaru sprzedawanego węgla. Istotnym elementem takiej wagi są specjalne czujniki, które „widząc się” określają, czy wagon zjechał ze styku i w całości (wszystkimi osiami) znajduje się na wadze.

Co ciekawe, czujniki te są zsynchronizowane z zespołem lampek, które odpowiednim kolorem sygnalizują prawidłowe ustawienie wagonu. Jeśli lampka jest zielona, wagowa może nie tylko załadować wagon, ale też zatwierdzić go w kopalnianym systemie. Jeśli wskaźnik nie jest zielony, to zatwierdzenie sprzedawanego węgla jest wstrzymane.

Nie tylko waga

Sama waga to nie wszystko. Jej prawidłowe działanie zależy od odpowiednich maszyn górniczych, a konkretnie linociągów i – coraz rzadziej – kołowrotów. Ich zasada działania polega na przeciąganiu (za pomocą grubej, stalowej liny) wagonów w celu ich prawidłowego ustawienia na wadze.

Naturalnie tak złożony system wymaga solidnych zabezpieczeń! Lina ciągnąca wagony jest zabezpieczona np. przed skutkami zerwania, a w konsekwencji – uderzenia pracownika. W niektórych kopalniach za transport wagonów odpowiedzialne są specjalne wózki, które (sterowane przez pracownika) przeciągają wagon do przodu i do tyłu.

Niezbędne czynności wagowego

Wagi kolejowe to maszyny górnicze, których obsługa również wymaga przestrzegania określonych procedur. Okresowo waga taka musi być np. tarowana, czyli ważona luzem, bez znajdującego się na niej taboru. Istotne jest również okresowe czyszczenie wagi, gdyż węgiel często się na niej osadza.

Podsumowując, niektóre maszyny górnicze są bardzo funkcjonalne i – można by rzec – dość pomysłowe. Tak jest chociażby ze wspomnianymi wagami, których obsługa wymaga specjalnych, odrębnych uprawnień To samo zresztą dotyczy osób, które wykonują różnorakie prace przy tychże wagach. Mowa tu przede wszystkim o manewrowych, ustawiaczach, kołowrotowych, a nawet hakowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Gitterboxy w różnych opcjach

Standardowe pojemniki do przechowywania niestandardowych towarów produkowane są również w naszym kraju, a wykorzystywane w wielu krajach Europy. Gitterboxy, bo o nich tu mowa to kontenery wykonane z siatki, jednak…
View Post

Co warto wiedzieć o druku cyfrowym?

Należy mieć świadomość, że druk cyfrowy z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przy zastosowaniu wspomnianej metody powstaje znaczna większość materiałów reklamowych.…
View Post

Jak niszczyć dokumenty?

Każdy z nas przyzwyczajony jest do tego, że dokumenty, które się otrzymuje lub też te, które samodzielnie się generuje, należy przechowywać. Przychodzi jednak taka chwila, gdy dane dokumenty nie są…
View Post