Bez kategorii

Uprawnienia SEP

Podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie, a od lat mówi się o tym, że brakuje ludzi z fachem w ręku, między innymi elektryków. Aby pracować jako elektryk trzeba mieć uprawnienia SEP, czyli tzw. uprawnienia elektryczne. Bez tego nie ma nawet co myśleć o legalnej pracy w charakterze elektryka.

SEP, czyli o co w tym wszystkim chodzi.

Kurs SEP uprawnienia nadawane przez Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich uprawniające do prac związanych z eksploatacją i dozorem instalacji, urządzeń oraz sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną. Uprawnienia te nabywa się poprzez ukończenie kursu stacjonarnego lub online i po zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym w zatwierdzonej placówce edukacyjnej.

Co dają uprawnienia sepowskie?

Osoba posiadająca uprawnienia SEP, inaczej zwane uprawnieniami G1, może pracować na urządzeniach i sieciach o napięciu do i powyżej 1 kV. Jest to pierwszy stopień uprawnień, które można zdobyć. Są jeszcze kategorie G2 (cieplne) oraz G3 (gazowe).

Kurs SEP uczy między innymi przepisów dotyczących przyłączania urządzeń i instalacji do sieci elektrycznej, przepisów dotyczących eksploatacji, wymagań w zakresie prowadzenia dokumentacji technicznej i eksploatacyjnej, a także warunków technicznych jakim powinny takie urządzenia sprostać. Szkolenia sep poruszają także tematykę bezpieczeństwa i higieny pracy, norm, zasad udzielania pierwszej pomocy, wymagań ochrony środowiska, a także zasad postępowania w przypadku awarii, pożaru lub innych zagrożeń mogących się wydarzyć w pracy elektryka.

Gdzie można zrobić uprawnienia sepowskie?

Jest mnóstwo miejsc, w których prowadzone są szkolenia SEP. Są to z reguły prywatne firmy edukacyjne prowadzące kursy zawodowe oraz szkolenia samodoskonalące, z których można skorzystać. Aby pójść na takie szkolenie należy mieć ukończone 18 lat i przynajmniej wykształcenie podstawowe. Całość trwa jeden dzień i jest zwykle zakończona egzaminem nadającym uprawnienia G1. Nadawane uprawnienia zwykle obowiązują nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Unii Europejskiej. To przydatna informacja dla osób, które zastanawiają się nad podjęciem pracy jako elektryk poza granicami Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Numizmatyka się opłaca

Obecny okres to trudny czas dla osób oszczędzających pieniądze. Wysoka, wciąż rosnąca inflacja sprawia, iż pieniądz traci wartość zaś niskie stopy procentowe czynią lokaty i konta oszczędnościowe nieopłacalnymi. Na fali…
View Post

Co to jest upadłość i jak to działa?

Upadłość to postępowanie sądowe, w którym sędzia i syndyk sądowy badają aktywa i pasywa osób fizycznych, spółek osobowych i firm, których długi stały się tak przytłaczające, że nie wierzą, że…
View Post

Jak wybrać opakowania plastikowe?

Opakowania plastikowe producent mają zdecydowanie większą liczbę korzyści niż mogłoby się wydawać. Wybór wspomnianych produktów nie jest jednak łatwy. Na rynku funkcjonuje bardzo duża liczba firm, które mają w swoich…
View Post