Bez kategorii

Uprawnienia SEP

Podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie, a od lat mówi się o tym, że brakuje ludzi z fachem w ręku, między innymi elektryków. Aby pracować jako elektryk trzeba mieć uprawnienia SEP, czyli tzw. uprawnienia elektryczne. Bez tego nie ma nawet co myśleć o legalnej pracy w charakterze elektryka.

SEP, czyli o co w tym wszystkim chodzi.

Kurs SEP uprawnienia nadawane przez Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich uprawniające do prac związanych z eksploatacją i dozorem instalacji, urządzeń oraz sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną. Uprawnienia te nabywa się poprzez ukończenie kursu stacjonarnego lub online i po zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym w zatwierdzonej placówce edukacyjnej.

Co dają uprawnienia sepowskie?

Osoba posiadająca uprawnienia SEP, inaczej zwane uprawnieniami G1, może pracować na urządzeniach i sieciach o napięciu do i powyżej 1 kV. Jest to pierwszy stopień uprawnień, które można zdobyć. Są jeszcze kategorie G2 (cieplne) oraz G3 (gazowe).

Kurs SEP uczy między innymi przepisów dotyczących przyłączania urządzeń i instalacji do sieci elektrycznej, przepisów dotyczących eksploatacji, wymagań w zakresie prowadzenia dokumentacji technicznej i eksploatacyjnej, a także warunków technicznych jakim powinny takie urządzenia sprostać. Szkolenia sep poruszają także tematykę bezpieczeństwa i higieny pracy, norm, zasad udzielania pierwszej pomocy, wymagań ochrony środowiska, a także zasad postępowania w przypadku awarii, pożaru lub innych zagrożeń mogących się wydarzyć w pracy elektryka.

Gdzie można zrobić uprawnienia sepowskie?

Jest mnóstwo miejsc, w których prowadzone są szkolenia SEP. Są to z reguły prywatne firmy edukacyjne prowadzące kursy zawodowe oraz szkolenia samodoskonalące, z których można skorzystać. Aby pójść na takie szkolenie należy mieć ukończone 18 lat i przynajmniej wykształcenie podstawowe. Całość trwa jeden dzień i jest zwykle zakończona egzaminem nadającym uprawnienia G1. Nadawane uprawnienia zwykle obowiązują nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Unii Europejskiej. To przydatna informacja dla osób, które zastanawiają się nad podjęciem pracy jako elektryk poza granicami Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak dobrać wykładzinę do biura?

Wykładzina do biura może stworzyć w pomieszczeniu ciekawą atmosferę. W zależności od potrzeby można postawić na uniwersalną lub bardziej kontrastową stylistykę. Jaka sprawdzi się najbardziej?
View Post

System przyszłości

Zapytania czym jest system erp często pojawiają się na forach technologicznych i tematycznych. System bije bowiem rekordy popularności w ostatnim czasie jako znaczne wsparcie w prowadzeniu i funkcjonowaniu firmy. Nic…
View Post