Branża transportowa uległa znacznym zmianom w ostatnim czasie – transporty wykonywane są znacznie bezpieczniej i precyzyjniej, a tym samym znacznie łatwiej zaplanować łańcuch wszelkich dostaw. Wiele zależy jednak od samego sposobu zapakowania wysyłanego produktu w taki sposób, aby uchronić go od ewentualnych uszkodzeń transportowych. Czy w przypadku elektroniki należy zwrócić uwagę na coś więcej, niż tylko ewentualne uszkodzenia mechaniczne?
Opakowania plastikowe – pojemniki przemysłowe
Współczesny rynek transportowy, a przede wszystkim rynek opakowań transportowych zdominowany jest przez pojemniki przemysłowe wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Są one nie tylko stosunkowo tanie w produkcji, ale również dają nam najwyższą gwarancję odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. nierówno drogą czy nieodpowiednim obchodzeniem się z układaniem kolejnych skrzynek w kontenerze. Różnorodność tworzyw sztucznych daje nam również możliwość stosowania ich wszędzie tam, gdzie konieczne jest spełnienie podwyższonych i rygorystycznych norm związanych chociażby z brakiem jakiegokolwiek oddziaływania na pakowane produkty – chociażby branża medyczna czy spożywcza.
Kontenery ESD – rozwiązanie dla elektroniki?
Elektronika jest o tyle wrażliwym produktem, że może zostać uszkodzona nie tylko w sposób mechaniczny co będzie przeważnie widoczne poprzez uszkodzenia na płytkach drukowanych czy pęknięte luty, ale również za pomocą wyładowań elektrostatycznych. W tym ostatnim przypadku uszkodzenie całego układu wyjdzie na jaw dopiero w fazie testów, bądź w momencie zakupu urządzenia przez użytkownika końcowego, który z pewnością nie będzie krył swojego niezadowolenia ze świeżo zakupionego produktu, który nie działa. Czy warto zatem ryzykować renomą i dobrym imieniem własnej firmy?
Pojemniki ESD
Dedykowanym rozwiązaniem dla transportu układów elektronicznych są wszelkiego rodzaju pojemniki ESD czy tez kontenery ESD. Wykonane są one ze specjalnego tworzywa sztucznego, które nie tylko absorbuje energie w razie upadku czy innych uderzeń, ale również absorbuje wyładowania elektrostatyczne – zarówno te znajdujące się w już w układach elektronicznych, jak i te, które mogłyby się dopiero pojawić. Pojemniki ESD występują na rynku zarówno w formie niewielkich opakowań, jak i specjalnych dedykowanych skrzyń do transportu.
Podsumowując, jeżeli zależy nam na poprawnym transporcie układów elektronicznych oraz uchronieniu jej przed szkodliwym działaniem możliwych wyładowań elektrostatycznych, warto postawić na profesjonalne rozwiązania ESD.